Czy warto kupić łóżeczko turystyczne dla dziecka?

0
225
fot. Pixabay.com

Jeśli w niedługim czasie zostaniecie rodzicami, przed Wami wiele bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór idealnego łóżeczka dla Waszego dziecka. Prawdopodobnie zastanawiacie się właśnie jakie łóżeczko będzie najlepsze i przeglądacie oferty sklepów z mebelkami dziecięcymi. Jeśli macie mało miejsca, lub już teraz wiecie, że będziecie często podróżować ze swoją pociechą, warto zwrócić uwagę na łóżeczka turystyczne. Łóżeczko turystyczne jest łatwe do przeniesienia, lżejsze od normalnych łóżek, a przede wszystkim zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Więc to może być idealne rozwiązanie dla Was. W tym artykule podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę, przy wyborze takiego łóżka i opowiemy trochę o jego zaletach. 

Łóżeczko turystyczne – czy sprawdzi się jedynie podczas podróży?

Przede wszystkim, przy wyborze łóżeczka dla dziecka musicie pamiętać, że zdrowy sen to podstawa. Badania pokazują, że dziecko zdecydowanie lepiej wysypia się śpiąc samodzielnie. Dlatego polecamy zrezygnować ze spania z dzieckiem w jednym łóżku. Zarówno w domu, jak i w podróży. Jeśli jednak macie bardzo mało miejsca w domu lub często podróżujecie, spokojnie możecie zrezygnować z klasycznego, drewnianego łóżeczka, na rzecz łóżeczka turystycznego. Okazuje się, że takie łóżeczko może również służyć nam w domu, a nie jedynie w trasie.

Łóżeczko turystyczne doskonale sprawdzi się na wyjazdy z małym dzieckiem na wakacje, oraz przy częstych wyprawach do dziadków. Może również służyć jako przenośne łóżeczko w domu. Z łatwością je przestawicie tak, żeby dziecko było zawsze blisko Was i żebyście mogli je mieć na oku.

dziecko w łóżeczku
fot. Pexels.com

Na co zwracać uwagę przy wyborze łóżeczka turystycznego?

W sklepach z artykułami i mebelkami dla dzieci jest ogromny wybór łóżeczek turystycznych. Różnią się nie tylko ceną, ale także materiałem, czy sposobem składania. Przede wszystkim musicie się zastanowić, czy takie łóżeczko ma u Was w domu zastąpić klasyczne, drewniane łóżko, czy ma służyć Wam jedynie w podróżach i wyprawach do dziadków. A teraz podpowiemy Wam na jakie cechy powinniście zwrócić uwagę, wybierając łóżeczko turystyczne.

Wymiary

To bardzo istotna kwestia przy wyborze łóżeczka turystycznego. Pamiętajcie, że po pierwsze ma zajmować po złożeniu jak najmniej miejsca, a po drugie dobrze, żeby posłużyło Wam przez dłuższy czas. Dlatego najlepiej wybierać łóżeczka, które przed rozłożeniem nie przekraczają wymiarów 80 x 40 cm. Warto też zwrócić uwagę, żeby po rozłożeniu łóżeczko osiągało wymiar 120 x 60 cm, dzięki temu posłuży Wam zdecydowanie dłużej i nawet starsze dzieci będą mogły w nim spać.

Materiał, z którego wykonane jest łóżeczko

Przy wyborze łóżka turystycznego musicie zwrócić uwagę zarówno na materiał z jakiego wykonany jest stelaż, jak i boki łóżka. Najczęściej stelaż łóżeczka wykonany jest z lekkiego metalu i otoczony jest tkaniną. Ważne, żeby tkanina nie szeleściła podczas dotykania. Może to być irytujące zarówno dla Was jak i dla malucha. Tkanina powinna być grubsza, dobrze przepuszczać powietrze, dobrze, żeby była zmywalna, żeby łatwo móc usunąć z niej ewentualne plamy i zabrudzenia. Materiał, z którego wykonane są boki łóżka powinien być przezroczysty, dzięki temu dziecko będzie mogło obserwować otoczenie.

Waga łóżeczka

Pamiętajcie, że łóżeczko turystyczne będziecie często składać, przewozić je w samochodzie i przenosić. Dlatego najlepiej wybierać takie, które waży jak najmniej. Na ogół waga takich łóżeczek zaczyna się od 9 kg. W sklepach znajdziecie też takie, które ważą około 14 kg. Jednak im lżejsze łóżeczko tym łatwiejsze w obsłudze i przenoszeniu.

Materacyk

Łóżeczka turystyczne posiadają materacyk jednoczęściowy lub taki, który sam składa się na 3 części. Istnieją również warianty, w których materac składany jest tak, że jedna jego część wkładana jest w drugą. Najbardziej praktyczne i poręczne są jednak materace jednoczęściowe. Ważne, żeby materac był dobrej jakości i miał dobrze dobraną miękkość. Pamiętajcie, że to właśnie od materacyka, w dużej mierze, zależy zdrowy sen Waszej pociechy.

Konstrukcja

Łóżeczko turystyczne, żeby spełniało w pełni swoją rolę musi być stabilne, łatwo się składać i musi być lekkie. Jeśli planujecie je zabierać w podróż, te cechy będą najważniejsze. Również jeśli planujecie często je składać, musicie zwrócić uwagę na konstrukcje i mechanizmy składania. Pamiętajcie również, żeby zwrócić uwagę jakie maksymalne obciążenie i wzrost dziecka są dopuszczone przez producenta. Łóżeczka z wzmocnioną konstrukcją dopuszczają spanie w nich dzieci nawet do 25 kg. To sprawia, że takie łóżeczko posłuży Wam zdecydowanie dłużej.

Akcesoria uzupełniające i dodatkowe wyposażenie

Dodatkowe akcesoria i wyposażenie sprawiają, że cena łóżeczka rośnie. Jednak wiele z tych akcesoriów może okazać się niezwykle przydatne i ułatwiające życie. W dodatkowym wyposażeniu łóżeczka turystycznego możecie znaleźć przewijak, zabawki dla dziecka, moskitierę, kosze i kieszenie do przechowywania rzeczy dziecka, a także płozy, które pozwalają przerobić łóżeczko na kołyskę.

Pozostałe istotne kwestie
  1. Kółka – będą przydatne jeśli planujecie często przestawiać łóżko i korzystać z niego jak z kojca. Kółka koniecznie muszą posiadać solidną blokadę, zapewniającą dziecku pełnię bezpieczeństwa.
  2. Boczne wyjście – doskonałe rozwiązanie dla starszych dzieci, które będą chciały samodzielnie wychodzić z łóżeczka. Takie wyjście sprawi, że dziecko nie będzie kombinować i próbować wychodzić górą kojca.

Jeśli macie w planach częste podróże i chcecie, żeby Wasze dziecko mogło wysypiać się w komfortowych warunkach, łóżeczko turystyczne będzie doskonałym wyborem. Jest to też doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca w małych mieszkaniach. Gdy dziecko się obudzi, składacie łóżko, chowacie i po problemie. 

śpiące dziecko
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here