Gry planszowe dla dzieci – wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu

0
761
gra planszowa
fot. Pexels.com

Utknąłeś z dziećmi w domu i skończyły Ci się pomysły na ciekawe „zagospodarowanie” młodszym członkom rodziny czasu? Gry planszowe mogą przyjść Ci z pomocą. W tym artykule znajdziesz kilka ciekawych propozycji zarówno dla najmłodszy jak i nieco starszych pociech.

Przestrzenna gra – KLOCKI GEO

Pamiętasz kultowego TETRISA? Dzięki klockom GEO będziecie mogli wspólnie ze dziećmi pogłówkować układając najróżniejsze wzory. Zasady gry są bardzo proste – postaraj się w jak najkrótszym czasie ułożyć jedną z brył podanych w książeczce dołączonej do klocków. Prosta idea pozwala spędzić wiele godzin na wspólnej zabawie. Watro również zwrócić uwagę na to, że klocki GEO mogą posłużyć jako świetna pomoc edukacyjna. Książeczka dołączona do klocków przedstawia różne warianty ułożenia, które pomogą dziecku rozwijać spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną i analityczne podejście do problem. A wszystko to w formie kolorowych klocków świetnie wykonanych jakościowo. Z całą pewnością jest to dobra propozycja dla rodziców oczekujących od zabawek czegoś więcej.

Propozycja dla starszego dziecka – gra strategiczna OSADA

Jeśli Twoje dzieci wyrosły już z zabawy kolorowymi klockami dobrym wyborem może okazać się gra OSADA. Przeznaczona dla dzieci od 10 lat może być także ciekawą propozycją dla dorosłych. Osadzona w średniowiecznym klimacie gra wymaga od uczestników planowania i umiejętności analitycznych. Cel gry jest prosty – rozbudowuj swoją osadę tworząc silne i bogate miasto. Zgromadzone środki pozwolą Ci wybudować uniwersytet, zamek i katedrę. Aby zwyciężyć będziesz potrzebować także silnej armii, która pozwoli Ci obronić swoje miasto i podbić wroga. Pamiętaj jednak, że Twój przeciwnik nie śpi i musisz rozsądnie podejmować decyzję analizując swoją sytuację. Twoje dziecko poprzez zabawę będzie mogło nauczyć się dokonywać przemyślane wybory pod presją czasu. Tematyka gry może zainteresować graczy kulturą średniowiecza i zapoczątkować nową pasję – odkrywanie historii minionych epok.

kości do gry
fot. Unsplash.com

Dobble – ćwiczenie spostrzegawczości

Kolejna propozycja jest ciekawym wyborem dla graczy od 4 do 99 lat. Dobble to bardzo prosta gra, w której liczy się spostrzegawczość, dobry refleks i szybkość. Poza rywalizacją gra ta dostarcza wiele śmiechu. Idea jest bardzo prosta. Na każdej karcie znajduje się 8 różnych obrazków o różnych rozmiarach. Każde dwie karty mają dokładnie 1 wspólny symbol. Celem jest jak najszybsze zauważenie tego wspólnego symbolu. Gra oferuje kilka różnych wariantów rozgrywki. Z cało pewnością można jednak powiedzieć, że każda rozgrywka jest emocjonująca i szybka. Dużym atutem gry jest także fakt, że zajmuje ona bardzo mało miejsca. Niewielkie pudełko z kartami można bez problemu wcisnąć nawet do małej waliki, jest to zatem świetna opcja na wyjazdy.

Gra dla sportowych zapaleńców – Puchar Mistrzów

Puchar Mistrzów to gra, która młodemu fanowi piłki nożnej dostarczy niezapomnianych emocji. Szalone mecze, pełne nieoczekiwanych goli w ostatniej sekundzie. Dogrywki i rzuty karne rozstrzygające najbardziej zacięte spotkania. Możliwość organizacji i rozegrania jedynego w swoim rodzaju turnieju mistrzowskiego. Wszystko to znajdziesz w grze Puchar Mistrzów. Poza tym gra zapewnia bardzo realistyczną rozgrywkę. Drużyny tak jak w realnych rozgrywkach podzielone są na koszyki na podstawie rankingu. Gra pomaga ćwiczyć myślenie strategiczne, ale tak jak prawdziwy futbol bywa nieprzewidywalna i gwarantuje silne emocje. Będzie to idealna propozycja na przyjęcie urodzinowe lub spotkanie w większym gronie – w Puchar Mistrzów może grać nawet 32 graczy!

Wakacyjny hit – gra plenerowa

Molkky być może nie jest grą planszową, ale jeśli lubicie czasem gdzieś wyjechać warto o niej pamiętać. Jest to gra składająca się z drewnianych kręgli oraz wałka. Gra polega na zbijaniu kręgli poprzez rzucanie w nie wałkiem. Każdy z kręgli jest wart inną ilość punktów. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie dokładnie 50 punktów. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym – musi to być dokładnie 50 punktów. Za przekroczenie tej ilości gracz jest karany odjęciem 25 punktów i musi ponownie zbijać kręgle. Ponieważ w grze rzucamy sporymi drewnianymi elementami gra raczej nie nadaje się do zabawy w pomieszczeniu. Jest to jednak świetna alternatywa dla tradycyjnych planszówek, w które czasem ciężko zagrać na kocu. Solidnie wykonana gra to kolejna ciekawa propozycja do zabrania na wyjazdy.

To tylko kilka propozycji wartych uwagi. Usiądźcie razem z waszymi pociechami i zdecydujcie w jakiej grze chcecie się zmierzyć!

planszówka
fot. Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here