Jeśli na Twojej skórze pojawiają się nieprzyjemne niespodzianki w postaci wyprysków, najprawdopodobniej posiadasz skórę trądzikową. Wiemy, że trądzik może być dużym problemem. Niezwykle ciężko jest sobie z nim poradzić. I mimo że najczęściej przytrafia się on osobom w okresie dojrzewania, może się zdarzyć, że dotyka również osoby dorosłe. Jeśli zastanawiasz się jakie są przyczyny powstawania trądziku lub jak sobie z nim radzić, postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Trądzik – co to takiego?
Trądzik pospolity to choroba skórna powodowana przez zakażenie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Jeśli skóra produkuje zbyt dużą ilość sebum, dochodzi do zapchania porów, które powoduje powstanie zakażenia bakteryjnego. Pod jego wpływem na skórze pojawiają się wypryski. Trądzik nie dotyczy jedynie osób w okresie dojrzewania. Może dotykać osób w każdym wieku i pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również na całym ciele. Trądzik może mieć postać łagodną i w tym przypadku możesz spróbować poradzić sobie z nim samodzielnie. Pomoże Ci w tym odpowiednia pielęgnacja, dobra dieta i nawyki żywieniowe. Jeśli jednak trądzik przyjął postać ostrą i przewlekłą konieczna będzie pomoc dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie. Ważne jest by nie zwlekać z wizytą u lekarza. Długotrwały trądzik może powodować na skórze nieestetyczne blizny zanikowe, które ciężko później usunąć.
Trądzik pospolity
To chyba najpopularniejsza odmiana trądziku. Najczęściej występuje w okresie dojrzewania, ale dotyka również osoby starsze. Powodowany jest nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Może objawiać się w różnych postaciach. Możemy go podzielić, ze względu na charakter występujących zmian na:
- Zaskórnikowy – zaskórniki to podstawowe zmiany na skórze. Dzielą się na dwa rodzaje. Mogą być otwarte – małe czarne kropki widoczne pod skórą , lub zamknięte – małe, białe plamki, znajdujące się w głębszych warstwach skóry.
- Grudkowo – krostkowy – charakteryzuje się okrągłymi, twardymi i wypukłymi grudkami pojawiającymi się na skórze. Bardzo często są zaczerwienione i mogą powodować miejscową bolesność. To właśnie te grudki i krostki, potocznie nazywamy „pryszczami”.
- Guzkowo – cystowy – w jego przypadku na skórze powstają duże guzki zapalne wypełnione treścią ropną. Powodują dużą bolesność skóry. Mogą również powodować powstawanie blizn zanikowych.
Trądzik różowaty
To przewlekła odmiana trądziku. Ma niewiele wspólnego z trądzikiem pospolitym. Częściej dolegliwość ta spotyka kobiety niż mężczyzn. Jest to problem osób dorosłych i najczęściej występuje pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Najczęściej występuje na nosie, policzkach, podbródku i szyi. Na początku trądzik różowaty objawia się charakterystycznym rumieniem i widocznie poszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Następnie na skórze pojawiają się grudki i krostki. Przyczyny trądziku różowatego nie są do końca znane, ale wiadomo, że do zaostrzenia stanu chorobowego mogą przyczynić się warunki atmosferyczne, promienie UV, stres, zmiany hormonalne związane z przekwitaniem, a także papierosy, alkohol i zła dieta.
Trądzik wywołany
To odmiana trądziku, która nie zależy do końca od naturalnych skłonności skóry. Najczęściej powstaje na skutek działania jakichś substancji, na przykład leków. Również niektóre substancje kosmetyczne mogą powodować powstawanie trądziku.
Przyczyny powstawania trądziku
- Hormony – zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą powodować powstawanie trądziku. W okresie dojrzewania, huśtawka hormonalna powoduje nadmierną aktywność gruczołów łojowych, co prowadzi do powstawania zmian trądzikowych. W późniejszym okresie hormony również mogą być odpowiedzialne za trądzik. U kobiet trądzik wieku dojrzałego bardzo często powodowany jest zaburzeniami endokrynologicznymi.
- Stres – organizm narażony na ciągłe odczuwanie stresu produkuje większe ilości hormonu stresu – kortyzolu. Ten zaś pobudza produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Stres wzmaga również procesy zapalne w skórze.
- Czynniki zewnętrzne – zanieczyszczenia, ekspozycja skóry na działanie promieni UV, czy nagła zmiana klimatu mogą wpływać znacząco na stan skóry. Obecne w powietrzu toksyny, smog i kurz osiadają na skórze i powodują zapychanie porów i zwiększoną produkcję sebum.
- Zła dieta – spożywanie słodyczy, żywności wysoko przetworzonej, dużej ilości nabiału może prowadzić do pogorszenia stanu skóry. Jeśli wiesz, że masz tendencję do zmian trądzikowych ogranicz ilość spożywanego cukru, a do diety dodaj produkty zawierające kwasy tłuszczowe Omega-3 i -6 oraz cynk i selen.
- Nieodpowiednia pielęgnacja – stosowanie kosmetyków obciążających skórę, może prowadzić do nadmiernej produkcji sebum i zapychania się porów, co w późniejszym czasie powoduje powstawanie trądziku. Do nasilenia trądziku może również prowadzić brak regularnego i prawidłowego oczyszczania skóry, które przy cerze trądzikowej jest niezwykle ważne.
Zasady pielęgnacji skóry trądzikowej
Jak każdy rodzaj skóry, skóra trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Oto kilka wskazówek, które powinny Ci pomóc odpowiednio zadbać o skórę trądzikową:
- Przede wszystkim oczyszczanie! Pamiętaj, żeby dokładnie oczyszczać skórę, rano i wieczorem, z nadmiaru sebum i nagromadzonych zanieczyszczeń.
- Unikaj kosmetyków, które sprzyjają zatykaniu porów (gęste i ciężkie podkłady).
- Nie używaj tłustych kremów i olejków do twarzy,
- Uważaj by nadmiernie nie wysuszyć skóry twarzy.
- Dobrze nawilżaj skórę. Szczególnie jeśli jesteś w trakcie terapii lekami, które silnie ją wysuszają.
- Zadbaj o regularne złuszczanie skóry. Możesz do tego użyć peelingów (przy aktywnych zmianach unikaj peelingów mechanicznych) lub kosmetyków zawierających kwasy.
- Nigdy nie wyciskaj pryszczy! Powoduje to rozniesienie stanu zapalnego na większą powierzchnię skóry.
- Pamiętaj, jeśli masz problem z trądzikiem, nie lekceważ go. Jak najszybciej rozpocznij z nim walkę. Udaj się do dermatologa, który pomoże dobrać Ci odpowiednie preparaty do pielęgnacji.