Jak urządzić pokój dziecka?

0
650
pokój dziecięcy
fot. Pexels.com

Każde dziecko, które już trochę podrośnie, marzy o swoim własnym pokoju. Więc jeśli masz miejsce w domu lub mieszkaniu, możesz urządzić swojemu maluchowi pokój idealny. Internet jest pełen inspiracji i wskazówek odnośnie wykończenia pokoju dziecięcego. Jeśli jednak nadal nie wiesz, jak się za to zabrać i na co zwrócić uwagę, postaramy się udzielić Ci kilku wskazówek, które mogą okazać się pomocne. 

Od czego zacząć?

Kiedy zostaje się rodzicem po raz pierwszy, marzy się o tym by wszystko było perfekcyjne. Również pokój dziecka. Dlatego rodzice bardzo często urządzają pokoik dla niemowlaka. Zwracają uwagę na wszystkie szczegóły, wybierają piękne dekoracje. Ale czy to ma sens? Nie do końca. Pamiętajcie, że niemowlak, tak naprawdę nie skorzysta z tego pokoju. Dla najmłodszych dzieci w zupełności wystarczy kawałek miejsca, gdzie będzie wstawione łóżeczko, przewijak i komoda z ich rzeczami. Urządzaniem pokoju zajmijcie się, gdy dziecko będzie już trochę starsze. Gdy dziecko podrośnie i wyraźnie będzie sygnalizować, że potrzebuje swojego „kąta do zabawy” usiądźcie z nim i porozmawiajcie na temat jego potrzeb. To ważne, by przed przystąpieniem do remontu pokoju dla dziecka usłyszeć o jego oczekiwaniach. Weźcie choć trochę pod uwagę to o czym marzy Wasze dziecko. Również później, w trakcie remontu postarajcie się chociaż trochę zaangażować malucha. Pozwólcie mu na pomoc w malowaniu ścian i wybieraniu dekoracji. Dziecko będzie czuło się doskonale w pokoju, który pomagało urządzać.

Czy warto urządzać dziecku pokój tematyczny?

Gdy zapytacie malucha, co chciałby mieć w pokoju, zapewne odpowie Wam zgodnie ze swoimi obecnymi zainteresowaniami, że „chce mieć wszystko związane z autkami”, lub marzy o „pokoju księżniczki”. Jednak doradzamy, by unikać urządzania dziecku pokoju tematycznego. Pamiętajcie, że zainteresowania dziecka zmieniają się tak szybko, jak reklamy w TV. 🙂 Możecie być pewni, że pokój tematyczny bardzo szybko znudzi się dziecku i będzie wymagał przynajmniej przemalowania. Dlatego najlepiej urządzać pokój jak najbardziej neutralnie i jedynie dekorować go akcesoriami związanymi z obecnymi zainteresowaniami malucha.

urządzony pokój dziecięcy
fot. Unsplash.com

Kolor ścian

Wszyscy wiemy, że ogólnie przyjęte kolory ścian w pokojach dzieci to niebieski dla chłopców, różowy dla dziewczynek. Nuda! Radzimy unikać stereotypów. Okazuje się, że te dwa kolory nie wpływają najlepiej na emocje dziecka. Kolor niebieski może powodować przygnębienie, a różowy może pobudzać i denerwować. Dobrze, żeby kolory ścian w pokoju dziecięcym były stonowane, to pomoże się wyciszyć maluchowi i skupić na nauce. Doskonałym rozwiązaniem mogą być spokojne, pastelowe barwy, lub ściany pomalowane na biało z kolorowymi akcentami (farba koniecznie zmywalna, sami wiecie czemu!).

Farba czy tapeta?

To tak naprawdę kwestia indywidualna, która zależy tylko od Was. Jeśli zdecydujecie się na farbę, najlepiej kupcie hipoalergiczną na bazie wody, obowiązkowo zmywalną. Jeśli Wasza decyzja padnie na tapetę, też polecamy wybrać taką, z której łatwo usunie się zabrudzenia. Ciekawym rozwiązaniem są również tapety, na których dziecko może rysować, lub farby imitujące powierzchnię tablicy do pisania.

Dobre oświetlenie to podstawa

Oświetlenie pokoju dziecięcego to jedna z ważniejszych kwestii. Dziecko powinno posiadać w pokoju kilka źródeł światła, a włączniki powinny znajdować się na wysokości do której dziecko swobodnie dosięgnie. Zainstalujcie w pokoju dziecka również kilka kontaktów, ale pamiętajcie o tym by dobrze je zabezpieczyć.

W pokoju dziecięcym powinno znaleźć się źródło światła na suficie – żyrandol lub lampa. Oprócz tego, dobrze by dziecko przy łóżku posiadało lampkę, którą może w każdym momencie włączyć. To buduje poczucie bezpieczeństwa w nocy. Warto dodatkowo doświetlić strefę, w której dziecko najczęściej się bawi. I najważniejsza kwestia! Oświetlenie biurka. W tym przypadku nie należy oszczędzać i powinniście wybrać dobrą lampkę, przy której dziecko będzie mogło się uczyć. Pamiętajcie, by ustawić ją w odpowiednim miejscu!

Meble w pokoju dziecięcym

W pokoju dziecięcym na pewno musi znaleźć się łóżeczko, szafa i biurko. Te trzy meble to podstawa. Ale co oprócz tego? To już kwestia indywidualna. Podpowiadamy, żeby unikać jednak dużej ilości odkrytych półek. Bardzo szybko gromadzi się na nich kurz i tworzy się bałagan – a przecież właśnie tego chcecie uniknąć. Przyjrzyjcie się meblom „rosnącym” wraz z dzieckiem. Mogą być droższe od tych standardowych, ale z pewnością są inwestycją na lata. W pokoju dziecięcym doskonale sprawdzą się systemy do przechowywania. Szuflady, komody, specjalne skrzynie. To wszystko pozwoli Wam zachować porządek i pomoże wpoić dziecku zasady sprzątania.

Czego unikać?

Przede wszystkim, w pokoju dziecięcym powinno być bezpiecznie. Dlatego są rzeczy, których powinniście unikać. Na przykład potencjalnym zagrożeniem mogą być duże, wolnostojące meble. Jeśli wstawiacie do pokoju dziecka duży, ciężki regał, koniecznie przykręćcie go do ściany. Minimalizuje to zagrożenie.

Polecamy również unikania w pokoju dziecięcym wszystkiego co gromadzi kurz. Wykładzina, dywany, pluszaki, poduszki, kocyki – wszystkie te przedmioty mają tendencję do przyciągania kurzu, który może być niebezpieczny dla dziecka.

Mamy nadzieję, że wszystkie te wskazówki będą pomocne i sprawią, że łatwiej Wam będzie urządzić pokój idealny dla Waszej pociechy! 🙂

meble w pokoju dziecięcym
fot. Pexels.com

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here