Rozwijająca zabawa – czy warto kupować dzieciom puzzle?

0
894
puzzle dla dzieci
fot. Unsplash.com

W czasach, gdy dzieci spędzają mnóstwo czasu przed telewizorem i grając w gry komputerowe, warto postawić na produkty, które na chwile oderwą je od świata cyfrowego. Doskonałą zabawką dla Twojego dziecka będą puzzle, które pomogą mu prawidłowo się rozwijać. Puzzle dla dzieci mają wiele zalet. Przede wszystkim posiadają walory edukacyjne i pozytywnie wpływają na koncentrację. Dlatego kupując prezent dla dziecka, koniecznie odwiedź dział z puzzlami. Dodatkowo układanie puzzli to wspaniała okazja by spędzić z dzieckiem trochę czasu na wspólnej zabawie. 

Zalety puzzli dla dzieci

Zastanawiasz się jakie zalety posiadają puzzle dla dzieci? Otóż jest ich mnóstwo! Pozwól, że przedstawimy Ci nasze argumenty, dlaczego warto kupować dzieciom puzzle.

  1. Puzzle rozwijają zdolności manualne dziecka. Uczą malucha koordynacji ręka-oko. Pozwalają na ćwiczenie palców i łączenia ze sobą odpowiednich kształtów.
  2. Układanki edukacyjne rozwijają pamięć wzrokową.
  3. Puzzle bardzo często uczą dzieci nowych rzeczy. W sklepach dostępnych jest mnóstwo układanek, które uczą literek, cyferek, pierwszych słów, nazw kolorów czy zwierzątek.
  4. To wspaniały sposób spędzania czasu całą rodziną. W cyfrowym świecie warto czasami oderwać się od telewizora i spędzić czas z dzieckiem w bardziej kreatywny sposób.
  5. Puzzle 3D kształtują wyobraźnię przestrzenną dziecka.
  6. Układanki i puzzle ćwiczą cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu.
układanie puzzli
fot. Unsplash.com

Od czego zacząć – rodzaje puzzli dla dzieci

Puzzlopianki

Musisz pamiętać, żeby odpowiednio dobrać puzzle do wieku dziecka. Każdy producent określa na opakowaniu puzzli wiek, do którego układanka jest dostosowana. Na sam początek warto wybrać puzzle miękkie, czyli tak zwane puzzlopianki. Pomogą one dziecku zapoznać się z mechanizmem układania puzzli. Dodatkowo są wykonane z miękkich materiałów, które na pewno nie zrobią dziecku krzywdy. Zawierają małą ilość elementów, co sprawi, że dziecko nie zniechęci się zbyt szybko. Ułożona puzzlopianka może służyć jako mata do zabawy dla dziecka. Często puzzlopianki zawierają elementy edukacyjne i uczą dziecko pierwszych literek i cyferek.

Układanki edukacyjne

Zanim przejdziesz z dzieckiem do typowych puzzli, możesz spróbować układać z nim układanki edukacyjne. To produkty, które zawierają bardzo mało elementów, czasami łączy się je w inny sposób niż tradycyjne puzzle, ale na pewno doskonale przygotowują dziecko do klasycznych układanek. Bardzo często takie układanki uczą dzieci literek, cyferek, pierwszych słów i wielu innych potrzebnych rzeczy.

Puzzle z małą ilością elementów

Gdy Twoje dziecko dopiero zaczyna przygodę z puzzlami, postaw na puzzle z małą ilością elementów. W sklepach na pewno znajdziesz pudełka, które zawierają 4, 6, 8 czy 12 elementów. Takie puzzle będą idealne na początek! Dodatkowo Twoje dziecko może uczyć się z nich nazw zwierzątek, kolorów i innych wartościowych rzeczy.

Puzzle z bohaterami z ulubionych bajek

W ofercie najpopularniejszych marek produkujących puzzle, takich jak Trefl, Clementoni czy Ravensburger znajdziesz ogromny wybór puzzli przedstawiających postaci z bajek, które tak uwielbia Twoje dziecko. Puzzle z Maszą i Niedźwiedziem, czy bohaterami z bajki Psi Patrol na pewno zachęcą Twoje dziecko do oderwania się od oglądania telewizji. Również te puzzle mają zróżnicowaną ilość elementów. Dla początkujących dzieci wybieraj puzzle Maxi z małą ilością elementów. Dla starszych dzieci, które już układały puzzle i idzie im to coraz lepiej możesz wybierać puzzle, które mają 100, 200 a nawet 500 elementów.

Puzzle 3D

Jeśli Twoje dziecko jest już starsze i znudziło mu się układanie normalnych puzzli, możesz spróbować kupić mu puzzle 3D. Dzięki nim dziecko rozwinie wyobraźnię przestrzenną i nauczy się ciekawych informacji np. o najsłynniejszych budowlach świata. Puzzle 3D mogą być wspaniałą formą rozrywki dla całej rodziny.

Uważamy, że puzzle to doskonały pomysł na prezent dla dziecka. Doskonale wpływa na jego rozwój, zapewnia mu ciekawe spędzanie czasu i odrywa je od komputera, telewizora czy tabletu. Dodatkowo układanie puzzli jest świetną rozrywką nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Gwarantujemy, że gdy Twoje dziecko zacznie układać puzzle, nie będzie chciało przestać! 🙂

obrazek z puzzli
fot. Pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here