Fotelik samochodowy – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

0
792
fotelik samochodowy
fot. Pixabay.com

Każdy rodzin powinien kierować się jedną zasadą: bezpieczeństwo dziecka przede wszystkim. Dlatego jeśli jesteście na etapie kompletowania wyprawki dla swojego dziecka, nie możecie zapomnieć o jednej z ważniejszych rzeczy, jaką jest fotelik samochodowy. Jeśli planujecie podróżować z dzieckiem samochodem, będzie on Wam niezbędny. Po pierwsze przepisy pozwalają przewozić dzieci jedynie w fotelikach. Po drugie ten produkt zapewni Waszemu maluchowi bezpieczeństwo w trakcie podróży. Dzisiaj skupimy się na tym na co powinniście zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy.

Przepisy dotyczące przewożenia dziecka w samochodzie

Obecne przepisy drogowe dość jasno określają w jaki sposób może podróżować Wasza pociecha. Poniżej znajdziecie najważniejsze punkty ustawy dotyczącej przewożenia dziecka w aucie.

  1. Dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą być przewożone samochodem, który nie posiada pasów bezpieczeństwa i fotelika.
  2. Jeśli dziecko nie ma jeszcze 150 cm wzrostu, na przednim siedzeniu może być przewożone jedynie w foteliku samochodowym.
  3. Dzieci powyżej 135 cm wzrostu, które wyrosły już z dostępnych fotelików, mogą podróżować autem na tylnym siedzeniu, przypięte pasami bezpieczeństwa.
  4. Jeśli planujesz podróż z trójką dzieci i nie masz możliwości zainstalowania z tyłu trzech fotelików, dziecko powyżej 3 roku życia może podróżować przypięte pasami, pomiędzy dwójką dzieci w fotelikach.
  5. Fotelik musi być odpowiednio dostosowany do wzrostu i wagi dziecka.
  6. Przede wszystkim każdy fotelik samochodowy musi mieć odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Oczywiście w Prawie o Ruchu drogowym znajdziemy wyjątki, w których dziecko nie musi podróżować w foteliku. Dotyczy to podróżowania taksówką i komunikacją miejską, a także jeśli rodzice posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwskazaniach do podróżowania malucha w foteliku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka?

Bezpieczeństwo

Przy wyborze fotelika dla dziecka, przede wszystkim powinniście zwrócić uwagę na certyfikaty i atesty, które posiada dany produkt. Te dane będą świadczyć o jego bezpieczeństwie. Dobrej jakości fotelik zapewni Waszemu dziecku ochronę w przypadku gwałtownego hamowania, kolizji, czy poważniejszych wypadków. Dlatego tak ważne jest by spełniał wszystkie normy. Fotelik powinien posiadać homologację ECE (europejski certyfikat bezpieczeństwa). Dzięki temu będziecie mieć pewność, że został sprawdzony i dopuszczony do sprzedaży na rynku europejskim.

chłopiec w foteliku
fot. Pixabay.com

Kategorie wagowe

Foteliki samochodowe dzielą się na kilka kategorii, które pozwalają odpowiednio dopasować je do wagi dziecka. Dobrze dobrany wagowo fotelik, zapewnia dziecku pełnię bezpieczeństwa.

Grupa 0

W tej grupie znajdziecie foteliki przystosowane dla niemowląt ważących nie więcej niż 10 kg. To idealne produkty dla dzieci mniej więcej do 9 miesiąca życia. Najczęściej takie foteliki montuje się tyłem do kierunku jazdy. Często foteliki z grupy 0 mają dodatkowe funkcje. Mogą służyć jako nosidło, kołyska, a nawet gondola do wózka.

Grupa 0+

To foteliki dla dzieci ważących mniej niż 13 kg. Najczęściej sprawdzają się do momentu kiedy dziecko skończy rok. Podobnie jak w grupie 0, montujemy je tyłem do kierunku jazdy. W tych fotelikach dzieci zachowują naturalną, leżącą pozycję, co nie tylko zapewnia im bezpieczeństwo, ale również chroni kręgosłup malucha.

Grupa 0/1

Ta grupa obejmuje foteliki dla dzieci ważących od 0 do 18 kg. Ich dużą zaletą jest to, że mogą być stosowane przez dłuższy czas, ponieważ będą idealne dla niemowlaka, jak i dla dziecka w wieku 3-4 lat. Można je przewozić przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Grupa 1

Foteliki dla dzieci w przedziale wagowym od 9 do 18 kg. Można jest zamontować za pomocą pasów bezpieczeństwa lub przy pomocy systemu Isofix. Zależnie od wieku dziecka możecie przewozić je przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Modele z tej grupy często posiadają pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Radzimy wybierać te produkty, które dodatkowo posiadają regulację zagłówka i oparcia.

Grupa 2

W tej grupie znajdują się foteliki dostosowane do przewożenia dziecka ważącego od 9 do 25 kg. Są idealne dla dzieci wieku przedszkolnym. Bardzo często wyposażone są w regulację zagłówka, oparcia i pasów bezpieczeństwa.

Grupa 3

To ostatnia kategoria wagowa fotelików samochodowych. Przystosowana jest dla dzieci ważących od 22 do 36 kg. To ostatni fotelik, z którego będzie korzystać Twoja pociecha. Wiele fotelików z tej grupy posiada zdejmowane oparcie, dzięki czemu klasyczny fotelik samochodowy możecie zmienić w wygodną podkładkę dla dziecka.

Inne kluczowe kwestie

Oprócz bezpieczeństwa dziecka i doboru fotelika do wagi jest kilka innych kwestii, na które powinniście zwrócić uwagę:

  • czy fotelik ma regulowane siedzisko, oparcie i zagłówek i jak duży jest zakres regulacji,
  • czy będziecie mieć możliwość regulacji pasów,
  • z jakiego materiału został wykonany fotelik i czy istnieje możliwość zdjęcia pokrowca by go wyprać,
  • jaki jest sposób montowania fotelika i czy posiada system ISOFIX.

Koniecznie zwróćcie uwagę na wyżej wymienione kwestie, gdy będziecie wybierać fotelik dla Waszej pociechy. Pamiętajcie, że fotelik samochodowy jest obowiązkowy i Wasze dziecko, będzie mogło dzięki niemu bezpiecznie podróżować. 

mama z dzieckiem w foteliku
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here