Jak radzić sobie ze stresem – sprawdzone sposoby

0
795
stresująca praca
fot. Pexels.com

Stres może być pozytywny i mobilizujący. Jednak co zrobić, gdy zaczyna Cię przetłaczać i przestajesz sobie z nim radzić? Spokojnie! Jest kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie ze stresem. W tym artykule znajdziesz podpowiedź, jak pozbyć się uporczywego stresu, jak się wyciszyć i uspokoić. 

Według przeprowadzonych badań większa część społeczeństwa cierpi z powodu stresu. Zła dieta, złe nawyki żywieniowe i czynniki zewnętrze przyczyniają się do odczuwania stresu i pogłębiają go. Kluczem do sukcesu jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Ale jak to zrobić? Okazuje się, że istnieje wiele sposobów, które pomogą nam złagodzić odczuwalny stres. Ale od początku.

Czym jest stres?

Stres to nic innego, jak reakcja fizjologiczna organizmu na czynniki zewnętrzne. Organizm nie do końca jest w stanie odróżnić faktyczne zagrożenie od tego wymyślonego i na każde z nich reaguje stresem. Czynniki generujące stres mogą mieć podłoże fizyczne i społeczne. Powody stresu mogą być błahe, na przykład kłótnia ze znajomymi, egzamin, czy małe niepowodzenia w pracy. Istnieją również dużo poważniejsze przyczyny stresu, takie jak choroba czy poważne zmiany w życiu. Istnieją również stresory katastrofalne, które wpływają na całe grupy ludzi, nie tylko na jednostki. Takimi stresorami są wojny, katastrofy, czy na przykład panująca obecnie na świecie pandemia.

Rodzaje stresu

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego możemy wyróżnić trzy główne rodzaje stresu: nagły, chroniczny i traumatyczny. Pierwszy rodzaj stresu pojawia się na skutek nagłego zagrożenia. Stres chroniczny wywołany jest długotrwałym działaniem bodźców stresogennych. A stres traumatyczny to reakcja na sytuacje, które w jakiś sposób zagrażają naszemu życiu lub zdrowiu.

Objawy stresu mogą być uciążliwe i negatywnie wpłynąć na nasze życie. Zaliczamy do nich:
 • długotrwałe zmęczenie i kłopoty z zasypianiem,
 • podwyższone tętno i ciśnienie krwi,
 • problemy z koncentracją,
 • bóle głowy i migreny,
 • wypadanie włosów i łamanie paznokci,
 • nerwobóle,
 • wrzody żołądka i dwunastnicy,
 • drażliwość,
 • kłopoty z trawieniem,
 • choroby serca,
 • osłabiona odporność,
 • bóle w klatce piersiowej.

Jak sami widzicie uporczywy stres to nie przelewki i może bardzo negatywnie odbić się na całym organizmie. I tu pojawia się pytanie. Jak sobie radzić ze stresem?

aktywność fizyczna
fot. Pixabay.com

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Aktywność fizyczna

Wysiłek fizyczny ma udowodniony, pozytywny wpływ na nasz organizm. Pomaga również radzić sobie z uporczywym stresem. Dzięki aktywności fizycznej Twój organizm zacznie wydzielać endorfiny, czyli hormon szczęścia. Zniweluje za to obecność hormonu stresu – kortyzolu. Nie musisz od razu zacząć biegać maratony, ale wystarczy 20-30 minut spaceru dziennie. Nawet ta prosta aktywność pozwoli zmniejszyć odczuwany stres. Doskonałą formą aktywności fizycznej, która łagodzi stres jest joga. Jeśli masz ochotę, wybierz się na zajęcia do profesjonalnego instruktora, który pokaże Ci jak prawidłowo ćwiczyć.

Dobra dieta i nawyki żywieniowe

Pamiętaj, że dobra dieta i nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na cały Twój organizm. Prawidłowe odżywianie się pomoże Ci również walczyć ze stresem. Pamiętaj, żeby pić duże ilości wody, ponieważ odwodniony organizm produkuje większe ilości hormonu stresu. Dzień zawsze zaczynaj od śniadania. Da Ci energię na kilka godzin. Postaw na zdrowe przekąski, owoce i warzywa. W ciągu dnia pij zieloną herbatę, która zawiera duże ilości antyoksydantów, usuwających z organizmu wolne rodniki generujące stres. Unikaj dużych ilości kofeiny, zarówno w kawie jak i energy drinkach, ponieważ podnosi ona poziom stresu.

Rozmowa

Nie bój się rozmawiać o problemach. Nieważne, czy będzie to rozmowa z kimś z rodziny, przyjacielem, czy psychologiem. Rozmowa i wyrzucenie z siebie tego co leży nam na sercu pomaga walczyć ze stresem. Istnieje szansa, że ktoś podpowie Ci jak rozwiązać problemy. Pamiętaj, że osoba z zewnątrz będzie podchodzić na chłodno do spraw, które męczą Cię od dawna.

Relaks

Pamiętaj o relaksie po ciężkim dniu. Poświęć trochę czasu wyłącznie sobie. Połóż się wygodnie, posłuchaj relaksującej muzyki i poczytaj ulubioną książkę. Możesz również znaleźć hobby, które pomoże Ci się odprężyć. Doskonałym sposobem na złagodzenie stresu jest relaksująca kąpiel. Nie zapominaj również o wysypianiu się. Twój organizm będzie najlepiej funkcjonował po 7-8 godzinach snu.

Jeśli odczuwasz uporczywy stres, nie martw się, nie jesteś sam. Ważne jest by próbować różnych technik, które pozwolą uporać się ze stresem. Więc nie myśl za dużo tylko przejdź do działania. Jesteśmy pewni, że i Ty jesteś w stanie wygrać ze stresem!

relaks
fot. Pixabay.com

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here