Jak myć włosy, czyli pierwszy krok w pielęgnacji włosów.

0
800
zdrowe włosy
fot. Unsplash.com

Z pewnością chciałabyś, żeby Twoje włosy wyglądały jak włosy modelek w reklamach szamponu. Kluczem do tego jest prawidłowa pielęgnacja. Istotne są kosmetyki, których używasz, ale przede wszystkim ważne jest to w jaki sposób pielęgnujesz włosy. Pierwszym krokiem do lśniących i zdrowych kosmyków jest ich mycie. Musisz jednak wiedzieć jak myć włosy, żeby zabieg poprawiał ich kondycję. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wykonywać tę czynność poprawnie, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Podpowiemy Ci jak się przygotować do mycia włosów, jakich kosmetyków używać i jak często powinnaś to robić. 

Wydaje Ci się, że mycie włosów to jedna z prostszych czynności? Bardzo możliwe, ale musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, które sprawią, że ten zabieg faktycznie będzie poprawiać kondycję i wygląd włosów. Każdy rodzaj włosów potrzebuje szamponu odpowiednio dostosowanego do ich potrzeb. Ważne jest przygotowanie włosów do mycia, sposób ich mycia, a także wszystkie czynności, które wykonujesz tuż po umyciu głowy. Ale po kolei…

mycie włosów
fot. Pexels.com

Zasady mycia włosów

Przygotowanie do mycia włosów

Zanim przystąpisz do mycia włosów musisz poświęcić chwilę na przygotowanie ich do tego zabiegu. Na samym początku dokładnie rozczesz włosy. Pozbędziesz się wtedy resztek kosmetyków do stylizacji, które mogły na nich pozostać. Rozczesuj włosy w kierunku, w którym polewane są wodą. W ten sposób uda Ci się uniknąć plątania się kosmyków i powstawania kołtunów, które później są niezwykle trudne do rozczesania bez naruszania struktury włosa. Jeśli jesteś posiadaczką kręconych włosów, rozczesuj je tylko wtedy, kiedy jest na nie nałożona odżywka. Przed myciem głowy dokładnie namocz włosy i nie odciskaj ich z nadmiaru wody. 

Dobór odpowiedniego szamponu

Pamiętaj o tym, że różne rodzaje włosów mają różne potrzeby. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego produktu do mycia głowy. Najpierw musisz jednak określić jaki posiadasz typ włosów i czego aktualnie potrzebują. Na półkach z szamponami znajdziesz produkty nawilżające, wzmacniające, przyspieszające wzrost, poprawiające kolor, zapobiegające wypadaniu, a także szampony o właściwościach leczniczych, na przykład przeciwłupieżowe. Źle dobrany szampon może wyrządzić na głowie sporo krzywdy, dlatego uważnie czytaj opisy produktów i ich składy. Możesz również sprawdzić jakich składników aktywnych potrzebują konkretne typy włosów. 

Metoda kubeczkowa – najlepszy sposób mycia włosów

Metoda kubeczkowa ma dwa duże plusy. Pozwala oszczędzać szampon i zwiększyć jego wydajność. A przede wszystkim pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Po myciu kosmyków metodą kubeczkową łatwiej jest też spłukać kosmetyk, dzięki czemu włosy po myciu zawsze wyglądają świeżo i nie są przeciążone.  Dzięki wymieszaniu szamponu z wodą łatwiej jest mu dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc między włosami a skórą głowy. 

Jak myć włosy metodą kubeczkową?

Przygotuj sobie miseczkę lub jakiś mały pojemnik, w którym przygotujesz mieszankę do mycia głowy. Przelej niewielką ilość szamponu (mniejszą niż zwykle używasz na włosy) i wymieszaj ją z wodą. Mieszanka jest gotowa w momencie, gdy w pojemniku powstaje gęsta, lejąca piana. Tak przygotowany kosmetyk nałóż na włosy i wykonaj delikatny masaż. Następnie spłucz pianę letnią wodą. 

Idealny sposób mycia głowy

Po nałożeniu szamponu na włosy bardzo ważne jest w jaki sposób będziesz myć głowę. Żeby dokładnie oczyścić skórę z nadmiaru sebum, pozostałości kosmetyków i zanieczyszczeń, wykonaj delikatny ale dokładny masaż skóry. Taki masaż dodatkowo stymuluje i przyspiesza porost włosów. Unikaj agresywnego tarcia włosów, które może uszkodzić ich strukturę. 

Nadużywanie szamponu

W trakcie mycia włosów pamiętaj, że liczy się jakość a nie ilość. Nie nakładaj na włosy za dużej ilości szamponu. Lepiej umyć włosy dwukrotnie, niż raz przy użyciu litra szamponu. 🙂 Gdy przesadzisz z ilością kosmetyku nałożonego na włosy, będzie Ci dużo trudniej go spłukać. Istnieje wtedy ryzyko, że resztki szamponu pozostaną na kosmykach i sprawią, że zdecydowanie krócej będą świeże i czyste, 

Temperatura wody

Zawsze używaj letniej wody! Zarówno za ciepła, jak i za zimna woda nie przyczyni się do poprawy kondycji włosów, za to może ją pogorszyć. 

Częstotliwość mycia włosów

Myj włosy tak często, jak tego potrzebujesz. Nie da się określić co ile powinnaś myć głowę. Jest to kwestia niezwykle indywidualna. Różne typy włosów muszą być myte w różnych odstępach czasowych. Przetrzymanie przetłuszczonych włosów nie sprawi, że przestaną się przetłuszczać, a jedynie może pogorszyć ten stan.

Pielęgnacja po myciu

Ważne, żebyś pamiętała, że sam szampon i umycie włosów nie wystarczy. Zawsze używaj odżywki po myciu włosów. Możesz stosować też inne kosmetyki do pielęgnacji, takie jak olejki, maski, balsamy, czy mleczka termoochronne. W dalszej pielęgnacji również wiele zależy od typu włosów i ich potrzeb.

Właśnie poznałaś podstawowe zasady mycia włosów. Wszystko o czym przeczytałaś wyżej pomoże Ci poprawić kondycję włosów. Prawidłowa pielęgnacja kosmyków sprawi, że będą zdrowe, lśniące i mocne od nasady aż po same końce.

kobieta w wannie
fot. Unsplash.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here