Wiele kobiet marzy o włosach rodem z reklamy szamponu. Istnieje wiele zabiegów kosmetycznych, które możesz wykonać sama, w domowym zaciszu, by poprawić kondycję swoich włosów. Na przykład doskonałą metodą jest olejowanie włosów. Z pewnością przeglądając różne poradniki, spotkałaś się z tym zabiegiem. Ale jeśli jeszcze nie wiesz, jak go wykonać, jakich produktów będziesz potrzebować i jakie pozytywne korzyści Ci przyniesie – ten artykuł z pewnością będzie pomocny!
Jakie korzyści daje olejowanie włosów?
Jeśli wciąż zastanawiasz się czy warto olejować włosy, oto długa lista korzyści płynących z tego zabiegu:
- olejowanie chroni włosy przed nadmierną utratą wody,
- zmniejsza ilość wypadających włosów,
- hamuje nadmierne wydzielanie sebum,
- zabezpiecza włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych,
- likwiduje łupież, łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry głowy,
- przyspiesza porost włosów,
- przywraca włosom blask, miękkość i sprężystość,
- zapobiega rozdwajaniu się końcówek,
- regeneruje, nawilża i wzmacnia kosmyki,
- ułatwia rozczesywanie włosów.
Olejowanie włosów – od czego zacząć?
Zaczynając przygodę z olejowaniem włosów musisz się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinnaś określić porowatość włosów. Pozwoli Ci to dobrać odpowiedni olej i technikę olejowania. Istnieją trzy rodzaje porowatości:
- niskoporowate,
- średnioporowate,
- wysoko porowate.
Oleje dzielą się natomiast na :
- nasycone – idealne do włosów niskoporowatych,
- jednonienasycone – doskonałe do włosów średnioporowatych,
- wielonienasycone – optymalne do włosów wysokoporowatych.
Żeby ułatwić Ci wybór oleju, podamy Ci przykładowe produkty, których możesz używać do konkretnej porowatości włosów. Oczywiście to tylko nasze propozycje. Olej, odpowiedni do swoich włosów, możesz wybierać metodą prób i błędów. Nie bój się próbować różnych kosmetyków i sprawdzać ich działanie.
Oleje do włosów niskoporowatych
Włosy niskoporowate przede wszystkim potrzebują produktów nadających objętość u nasady i zapewniających im ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego do ich pielęgnacji będą idealne na przykład: masło shea, masło kakaowe, olej kokosowy, olej rycynowy, olej słonecznikowy i olej babassu.
Oleje do włosów średnioporowatych
Do ich pielęgnacji potrzebne są produkty, które dostarczają włosom niezbędnych substancji odżywczych i niwelują negatywne skutki działania czynników zewnętrznych. Jeśli posiadasz włosy średnioporowate sięgnij po: olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, oliwę z oliwek, olej arganowy, olej rycynowy, olej makadamia, olej ryżowy lub olej z nasion baobabu.
Oleje do włosów wysokoporowatych
W przypadku takiego typu porowatości włosów potrzebne są kosmetyki uzupełniające ubytki we włosach i mające silne działanie odżywcze. Do włosów wysokoporowatych wypróbuj: olej słonecznikowy, olej lniany, olej z pestek winogron, olej konopny, olej z pachnotki lub olej z nasion truskawki.
Techniki olejowania włosów
Olejowanie na sucho
To chyba najlepsza metoda dla osób zaczynających dopiero przygodę z olejowaniem włosów. Jest prosta, szybka i nie wymaga dużego doświadczenia. Dzięki temu, że nakładasz olej na suche włosy, będziesz dokładnie widziała, gdzie został już nałożony, a gdzie nie. To powoduje, że będzie Ci ciężko przesadzić z ilością produktu i nie obciążysz za bardzo swoich włosów. Nie musisz nakładać oleju na świeżo umyte, suche włosy. Ważne jest to, żeby nie było na nich kosmetyków do stylizacji włosów i żeby nie były za bardzo przetłuszczone. Zabieg olejowania na sucho najlepiej przeprowadzić dzień po umyciu włosów. Kilka kropli oleju rozetrzyj w dłoniach i dokładnie rozprowadź na włosach. Pozostaw kosmetyk minimum na 1-3 godziny (jeśli masz bardzo zniszczone włosy, możesz zostawić olej nawet na całą noc), a następnie bardzo dokładnie umyj głowę.
Olejowanie na mokro
W tym przypadku nakładasz olej na wilgotne włosy. Przygotuj je do zabiegu mocząc je i delikatnie odsączają w ręcznik. Nałóż na nie produkt do olejowania. Żeby osiągnąć jeszcze lepsze efekty, możesz zawinąć włosy w ręcznik, lub założyć na nie czepek. Ciepło sprawi, że włosy łatwiej będą wchłaniać substancje odżywcze. Pozostaw olej na włosach na minimum 30 minut. Następnie bardzo dokładnie umyj głowę.
Olejowanie na odżywkę
Możesz na suche lub mokre włosy nałożyć olej, a następnie odżywkę. Możesz również najpierw nałożyć odżywkę a na nią olej. Trzecim sposobem nakładania oleju jest wymieszanie go z odżywką, dodając do niej kilka kropli preparatu. Po nałożeniu, w każdym przypadku pozostaw kosmetyk na włosach na 20-30 minut a następnie dokładnie umyj głowę.
Mamy dla Ciebie jeszcze kilka przydatnych wskazówek!
- Nie nakładaj oleju na brudne, przetłuszczone włosy. Pamiętaj o nieużywaniu przed zabiegiem olejowania produktów do stylizacji włosów.
- Dobieraj olej do rodzaju włosów i ich potrzeb.
- Nie przesadzaj z ilością kosmetyku nakładanego na włosy.
- Trzymaj olej na włosach minimum 30 minut, a jeśli masz możliwość raz na jakiś czas pozostaw go na 2-3 godziny lub na całą noc.
- Zawsze dokładnie zmywaj olej z włosów.
- Wykonuj zabieg olejowania systematycznie.
Jeśli wciąż nie jesteś przekonana, czy warto wykonywać zabieg olejowania włosów – spróbuj sama. Po kilku razach przekonasz się, że naprawdę warto! 🙂