Jak wesprzeć rozwój sensoryczny dziecka?

0
486
Jak wesprzeć rozwój sensoryczny dziecka

Na szczęście dla małych ludzi oraz ich rodziców, coraz częściej w mediach poruszany jest temat integracji sensorycznej. Odgrywa ona niezwykle ważną rolę w rozwoju maluchów, dlatego warto zadbać o wspieranie tego procesu już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Zakłócenia oraz zaburzenia na tle sensorycznym mogą skutkować wieloma problemami, na przykład z mówieniem czy jedzeniem. Młody człowiek odbiera bodźce, łącząc je w całość – tak w najprostszych słowach można określić integrację sensoryczną. Zarówno rodzice, jak i na kolejnych etapach życia maleństwa opiekunowie bądź nauczyciele powinni dbać o prawidłowy przebieg tego procesu, aby jak najszybciej móc rozpoznać ewentualne problemy i odpowiednio zareagować.

Ćwiczenia oparte na wykorzystywaniu wszystkich zmysłów

  • Dotyk – jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Mowa tu zarówno o przytulaniu, jak i masowaniu, przy pomocy własnych dłoni, ale także przedmiotów o zróżnicowanych fakturach. Świetnym rozwiązaniem są również piłki sensoryczne dostępne w rozmaitych kształtach. Zabawki tego typu można również wykonać samodzielnie, na przykład umieszczając kaszę, ryż czy groch w szmacianych woreczkach. Rozwój integracji sensorycznej powinien bazować głównie na ćwiczeniach związanych z dotykiem, jednak pozostałe zmysły są również bardzo ważne dla właściwego rozwoju młodego organizmu.
  • Słuch, węch, wzrok, smak – wąchanie znalezionych w kuchni przypraw, oglądanie kontrastujących obrazków, smakowanie produktów spożywczych o różnorodnej fakturze, kolorze, zapachu oraz smaku… To tylko niektóre ćwiczenia, które można wykonywać w domu. W celu poszerzenia horyzontów i sprawienia, że integracja sensoryczna będzie dla dziecka ciekawszym przeżyciem, warto poznać asortyment https://mojebambino.pl/54/Integracja-sensoryczna-rehabilitacja, który obfituje w takie pomoce, jak na przykład ścianka sensoryczna czy tablice manipulacyjne. Propozycje dostępne w ramach przygotowanej oferty adresowane są do maluchów w różnym wieku, dzięki czemu każda osoba zainteresowana zakupem pomocy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego dziecka.

Czym powinny charakteryzować się dobre produkty wspierające integrację sensoryczną?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że wybierane artykuły mają stymulować, ale nie przestymulowywać. Dziecko powinno mieć w zasięgu wzroku jak najmniej produktów, aby nie ulec rozproszeniu, a same pomoce powinny charakteryzować się prostotą formy. Bardzo ważna jest regularność wykonywanych ćwiczeń, a także spokojna atmosfera, która im towarzyszy. Pamiętajmy o akceptacji młodego człowieka, cierpliwie podchodząc do wspierania jego rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here