Maty edukacyjne dla dzieci – zalety i rodzaje

0
1653
zabawki dla niemowląt
fot. Pixabay.com

Każdy rodzic, od chwili narodzin dziecka, chce zadbać o jego prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo w trakcie zabawy. Wybór pierwszych zabawek dla dziecka jest niezwykle ważny. Należy zastanowić się, jakie produkty będą odpowiednie dla niemowląt. Z pewnością Twoją uwagę przyciągnęły już maty edukacyjne. Ale jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zainwestować w kupno jednej z nich, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. W tym artykule przybliżymy Ci rodzaje mat edukacyjnych i przedstawimy ich zalety. 

Od kiedy możemy korzystać z mat edukacyjnych?

W sklepach znajdziesz wiele rodzajów mat edukacyjnych. Większość z nich jest odpowiednia do używania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Dobrze dobrana mata edukacyjna będzie „rosnąć” razem z dzieckiem i posłuży mu nawet do 2. roku życia. Dlatego mimo, że maty nie są tanią zabawką, są na pewno dobrą inwestycją w rozwój dziecka. Na samym początku dziecko może wydawać się niezainteresowane matą. Jednak  u trzymiesięcznego dziecka pojawi się zainteresowanie i zaciekawienie. Maluch będzie obserwować elementy maty, a z czasem będzie próbować je łapać i poznawać.

mata edukacyjna
fot. Pixabay.com

Na co zwrócić uwagę przy wyborze maty edukacyjnej?

Pierwszą cechą na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze maty edukacyjnej jest to z jakich materiałów została wykonana. Musimy pamiętać, że mata będzie leżeć na podłodze, powinna więc być na tyle gruba by stanowić właściwą izolację oraz odpowiednio amortyzować dziecko. Warto również zwrócić uwagę na wielkość maty. Większa mata dłużej posłuży dziecku, które będzie się mogło na niej bawić nawet gdy podrośnie. Mniejszą matę łatwiej nam będzie zabrać ze sobą i przewieźć w inne miejsce (na przykład do dziadków). Oprócz jakości i wielkości maty, ważne jest także jej wykonanie. Im więcej kolorów, dodatkowych elementów, zabawek i materiałów o różnych strukturach, tym mata będzie dla dziecka ciekawsza. Warto wybierać takie maty, które zawierają dodatkowe szeleszczące i piszczące elementy, pałąk z wiszącymi zabawkami, grzechotki i inne akcesoria uzupełniające.

Zalety mat edukacyjnych dla dzieci

  1. Mata edukacyjna to bezpieczne miejsce do zabawy dla dziecka. Rozkładamy ją najczęściej na podłodze, co sprawia, że nie ma ryzyka, że dziecko z niej spadnie i zrobi sobie krzywdę. Elementy maty są odpowiednio dostosowane i są w pełni bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci. Część mat edukacyjnych posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci brzegów, które można unieść, tworząc mini kojec dla dziecka. Takie elementy dodatkowo sprawiają, że zabawa na macie nie stanowi zagrożenia dla maluszka. Mata wykonana z odpowiednich materiałów uchroni dziecko przed zimnem ciągnącym od podłogi.
  2. Maty edukacyjne pochłaniają zainteresowanie dziecka i powodują, że rodzice mogą mieć chwilę dla siebie, na odpoczynek lub inne zajęcia w pobliżu dziecka.
  3. Maty edukacyjne są łatwe do przenoszenia. Większość z nich można złożyć, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się w samochodzie. Daje nam to możliwość zabrania ich ze sobą w gości, na wakacje, do ogrodu i do dziadków.
  4. Dużą zaletą mat edukacyjnych jest ich dostępność. Znajdziecie je w każdym sklepie z artykułami dla dzieci. Również w sklepach internetowych jest szeroki wybór mat edukacyjnych różnych producentów.
  5. Maty edukacyjne wykonane są z materiałów, które pozwalają na łatwe utrzymanie ich w czystości i usuwanie z nich plam i zabrudzeń.

W jaki sposób maty edukacyjne wpływają na rozwój dziecka?

  • Maty edukacyjne pobudzają zmysły dzieci. Dodatkowe elementy mat edukacyjnych angażują zarówno wzrok, słuch jak i dotyk. Zabawki dołączone do maty edukacyjnej są często w różnorodnych kolorach. Wiele z nich błyszczy (np. lusterka), grzechocze, piszczy i szeleści co wzbudza zainteresowanie dziecka. Do produkcji mat edukacyjnych wykorzystywane są materiały o różnych fakturach.
  • Niektóre maty wyposażone są w elementy interaktywne, które wpływają na rozwój i wczesną edukację dziecka.
  • Maty edukacyjne rozwijają koordynację wzrokową maluchów. Dzięki dodatkowym, różnokolorowym elementom, dziecko zaczyna odróżniać kolory, ocenia odległość i rozpoznaje kształty.
  • Maty edukacyjne przyczyniają się również do rozwoju motoryki dziecka. Na macie maluchy mogą swobodnie przekręcać się z plecków na brzuszek. Elementy mat edukacyjnych pobudzają dzieci do pierwszej aktywności takich jak wyciąganie rączek, sięganie do zabawek i chwytanie ich.

W sklepach z artykułami dla dzieci znajdziecie szeroki wybór mat edukacyjnych. Ich wiodącymi producentami są takie marki jak Fisher Price, Tiny Love, Canpol, czy Kinderkraft. Z pewnością mata edukacyjna to doskonały produkt dla maluchów i kompletując wyprawkę dla dziecka warto zaopatrzyć się w jedną z nich. 

zabawki edukacyjne
fot. Pexels.com

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here