Zaczynasz swoją przygodę z makijażem? Pamiętaj, że dobre kosmetyki to nie wszystko. By stworzyć perfekcyjny makijaż, będą Ci potrzebne pewne akcesoria. Jeśli jesteś na początku makijażowej drogi, możesz nie wiedzieć, jakie pędzle najlepiej wybrać. Możesz również zastanawiać się, czy podkład lepiej nakładać gąbką, pędzlem, czy może jednak palcami. Przeraża Cię ogromna ilość akcesoriów do makijażu dostępnych w sklepach? W tym artykule podpowiemy Ci, w które produkty najlepiej zainwestować.
Pędzel, gąbeczka czy palce – czym nakładać podkład?
To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Mimo ogromnego wyboru akcesoriów do nakładania podkładu, niektóre kobiety wciąż wolą aplikować ten produkt palcami. Taka metoda jest dla nich po prostu najwygodniejsza. Jednak nie każda dziewczyna uzna tę metodę za odpowiednią. Jeśli przeszkadza Ci brudzenie sobie dłońmi podkładem. Albo uważasz, że produkt źle się rozprowadza palcami i nie zachowuje swoich właściwości, możesz wypróbować inną metodę nakładania podkładu.
Nakładanie podkładu gąbeczką
Ta metoda ma coraz więcej zwolenniczek. Co więcej, chwalą ją sobie również makijażyści na całym świecie. Nakładanie podkładu gąbeczką pozwala osiągnąć genialny efekt – oczywiście jeśli wiesz jak to zrobić. Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek:
- Przed rozpoczęciem aplikacji produktu koniecznie zwilż gąbeczkę. Ta czynność spowoduje, że gąbka nie będzie chłonąć podkładu.
- Gdy gąbka będzie zwilżona i odciśnięta z nadmiaru wody nanieś na nią niewielką ilość podkładu.
- Nie rozcieraj kosmetyku gąbką na skórze. Pamiętaj, żeby nakładać go metodą stemplowania. Pozwoli to uzyskać odpowiednie krycie.
- Gąbeczka pozwala na stopniowanie efektu krycia podkładu. Łatwo możesz dołożyć nią produkt na wszystkie miejsca, które tego wymagają.
Zalety i wady nakładania podkładu gąbeczką:
Zalety:
- Podkład gąbeczką możesz nakładać na każdy rodzaj skóry – ta technika sprawdzi się do skóry suchej, mieszanej i tłustej.
- Stosowanie się do zasad aplikacji podkładu gąbką, pozwoli osiągnąć idealne krycie i perfekcyjny makijaż. Łatwo w ten sposób wypełnisz i zamaskujesz rozszerzone pory.
- Gąbeczki z reguły wchłaniają mniejszą ilość podkładu niż pędzle.
- Ta metoda jest idealna do aplikacji mocno kryjących, ciężkich i gęstych podkładów.
Wady:
- Gąbeczka powinna być przechowywana jedynie w specjalnym etui. Leżąca luzem bardzo łatwo gromadzi na sobie zanieczyszczenia.
- Ten produkt do aplikacji podkładu jest dużo cięższy do mycia niż pędzle.
- Gąbkę do makijażu powinno się wymieniać co 3 miesiące. Po upływie tego czasu może być szkodliwa dla skóry i sprzyjać powstawaniu nieprzyjemnych niespodzianek w postaci trądziku.
Nakładanie podkładu pędzlem
Aplikacja podkładu pędzlem to chyba najbardziej popularna metoda nakładania tego produktu. Wśród wszystkich pędzli, ich dwa rodzaje sprawdzą się do tego najbardziej:
- pędzel kabuki – gęsty, z lekko zaokrągloną główką,
- flat top – gęsty, ze ściętymi na płasko włoskami.
Potrzebujesz podpowiedzi, jak nakładać podkład pędzlem? Tak jak w przypadku gąbeczki, musisz go zwilżyć przed użyciem. Nie musisz moczyć go w wodzie. Do tego możesz użyć wody termalnej, hydrolatu lub odżywczej mgiełki. Dzięki temu dostarczysz skórze dodatkowych składników pielęgnacyjnych. Po zwilżeniu pędzla, możesz przystąpić do aplikacji produktu. Najpierw delikatnie wgniataj podkład w skórę, stemplującymi ruchami. Następnie możesz rozetrzeć podkład kolistymi ruchami, od środka do zewnątrz. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego zbyt mocno. Może to spowodować starcie podkładu.
Zalety i wady nakładania podkładu pędzlem
Zalety:
- Ta metoda daje doskonałe krycie. Możesz nią łatwo wypełnić pory i nierówności na skórze.
- Doskonale sprawdzi się w przypadku cery skłonnej do trądziku i niedoskonałości.
- Pędzel sprawdzi się do aplikacji zarówno podkładów płynnych, jak i mineralnych.
Wady:
- Pędzlem ciężko będzie Ci nałożyć gęste, bardzo mocno kryjące podkłady.
- Pędzle do podkładu nie powinny być stosowane do skóry suchej i wrażliwej, gdyż mogą powodować dodatkowe podrażnienia.

Rodzaje pędzli do makijażu
Przede wszystkim należy podzielić pędzle ze względu na materiał, z którego zostały wykonane.
- Pędzle z włosia naturalnego – są to akcesoria wysokiej jakości. Są bardzo trwałe, gdy odpowiednio o nie dbamy. Najczęściej wykonywane są z włosia koni, wiewiórek, łasic, kóz i borsuków.
- Pędzle z włosia syntetycznego – do ich produkcji wykorzystywane są włókna nylonowe, poliestrowe lub taklonowe.
Ciężko jest określić jednoznacznie, które z tych pędzli są lepsze. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Najlepiej przetestuj zarówno pędzle naturalne, jak i syntetyczne i sama zdecyduj, które bardziej Ci odpowiadają.
Poszczególne rodzaje pędzli do makijażu służą do różnych kosmetyków i odpowiednie są do stosowania na określonych partiach twarzy. Inny rodzaj pędzla pędzie Ci potrzebny do aplikacji pudru, inny do konturowania twarzy i blendowania kosmetyków. Również pędzle do makijażu oczu i ust dzielą się na konkretne rodzaje.
Jak pewnie sama zauważyłaś, wybór akcesoriów do makijażu jest ogromny. Przede wszystkim jednak zastanów się jakie produkty są dla Ciebie najwygodniejsze. Nie musisz od razu kupować wszystkich rodzajów pędzli, gąbek i innych produktów. Stopniowo sama dojdziesz do tego bez jakich akcesoriów nie wyobrażasz sobie nakładania makijażu.
