Zajęcia dodatkowe dla dziecka – doskonały sposób na rozwój

0
633
zajęcia sportowe
fot. Pexels.com

Każdy rodzic chce zadbać o możliwie jak najlepszy rozwój swojego dziecka. W dzisiejszych czasach z pomocą przychodzą nam najróżniejsze zajęcia dodatkowe. Ponieważ jest ich tak dużo, wybór najodpowiedniejszy dla naszego malucha może nastręczać pewnych problemów. Zastanówmy się wspólnie na co warto zwrócić uwagę jeśli chcemy możliwie jak najlepiej zagospodarować czas naszego dziecka.

Zajęcia dobierz do wieku i zainteresowań dziecka

Wybierając zajęcia pozalekcyjne dla dziecka musimy pamiętać o tym, że tak jak dorośli, dzieci różnią się pod względem temperamentu i charakteru. Zapisanie nieśmiałego dziecka na zajęcia grupowe może pomóc mu przełamać się w kontaktach z rówieśnikami. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym, bo w takim przypadku źle dobrana grupa może pogłębić nieśmiałość dziecka. Bardzo istotny jest również wiek dziecka. Ciężko oczekiwać, że 12-latek będzie chciał uczęszczać na zajęcia z grupą 6-latków. Aby wspomóc właściwy rozwój motoryczny i umysłowy dziecka w wieku przedszkolnym warto pomyśleć o zajęciach ogólnorozwojowych.

Doceniaj i wspieraj swoją pociechę

Nie zapominajmy, że zajęcia dodatkowe wymagają od dziecka niemałego zaangażowania i wysiłku. Chcąc właściwie motywować dzieci do brania w nich udziału, rodzice powinni doceniać nawet najmniejsze sukcesy. Nie powinno się oczekiwać spektakularnych efektów, zwłaszcza od najmłodszych dzieci. Należy mieć także świadomość, że jakaś aktywność może sprawiać dziecku ogromną radość mimo, że nie posiada do niej ponadprzeciętnych predyspozycji. Może zatem zdarzyć się, że mimo iż nasza pociecha nigdy nie zostanie światowej sławy muzykiem, uwielbia zajęcia nauki gry na instrumentach. Warto w takim przypadku wspierać dziecko w wysiłkach. Pamiętajmy, że takie zajęcia, nawet nie przynoszące ogromnych sukcesów, rozwijają młodego człowieka znacznie lepiej niż np. przesiadywanie przed komputerem lub telewizorem.

rysujące dziecko
fot. Pexels.com
Nie wywieraj presji

Może się czasem zdarzyć, że być może w sposób niezamierzony, będziemy wywierać presję na dziecko. Zapytanie dziecka: „Które miejsce zająłeś?” wydaje się niewinne, może jednak zostać inaczej odebrane przez naszą pociechę. Być może dziecko zacznie zastanawiać się, czy nie oczekuje od niego zawsze najlepszych wyników i wygranej. Może zatem warto zastąpić dopytywanie i tabelę wyników czymś mniej obciążającym, a bardziej wspierającym. Uśmiech na twarzy wywołają pytania takie jak: „Jak się dzisiaj bawiłeś?”, „Co dzisiaj ciekawego robiliście?”. Jest spora szansa, że dziecko z zaangażowaniem opowie o swoim dniu. Taka nieskrępowana rozmowa pomoże nawiązać z dzieckiem bliską więź, która będzie niezwykle pomocna w późniejszych latach. Bardzo możliwe, że dziecko samo zechce pochwalić się wynikiem konkursu. Warto wówczas pochwalić je za zaangażowanie i starania oraz docenić fakt, że odważyło się podjąć wyzwanie. Taka pozytywna reakcja pozwoli dziecku zbudować pewność siebie i śmiałość w działaniu.

Nie wybieraj zbyt wielu rodzajów dodatkowych zajęć

Tak jak osoby dorosłe potrzebują czasu żeby odpocząć, tak dzieci potrzebują czasu wolnego za zabawę i być po porostu dziećmi. Poza tym nieco starsze dzieci mają już swoje obowiązki. Często po szkole muszą poświęcić choćby pół godziny na odrobienie pracy domowej. Być może będą chciały od czasu do czasu spotkać się kolegami ze szkoły lub przedszkola. Planując zatem dodatkowe zajęcia dla dziecka pamiętajmy o tym. Nie chcemy przecież aby najmłodsi mieli kalendarz wypełniony jak prezesi firm. Przynajmniej dwa dni w tygodniu dziecko powinno mieć wolne od dodatkowych zajęć. W przypadku ilości zajęć wiek ma ogromne znaczenie. Wraz z dorastaniem dziecko będzie w stanie podołać coraz większej ilości obowiązków. Jednak nawet jeśli Twoje dziecko jest już nastolatkiem ilość dodatkowych zajęć powinna być ustalana biorąc pod uwagę indywidualne możliwość dziecka. Pamiętajmy, dziecko powinno być przede wszystkim szczęśliwe, a nie przygniecione ciężarem rzeczy, które zrobić musi, a które zupełnie go nie interesują.

Powyższe, krótkie rady powinny być pomocne przy doborze zajęć dla dziecka. Jeśli stoisz przed takim właśnie wyrobem, poświęć chwilkę czasu na rozmowę z dzieckiem. Ustalcie wspólnie czym dziecko w danej chwili się interesuje. Poszukaj w swojej okolicy odpowiednich zajęć i dowiedz się, czy nie ma możliwość zaprowadzenia dziecka na zajęcia próbne. Po takich zajęciach możesz ponownie porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, czy podobała mu się taka forma spędzania czasu. Warto także podpytać opiekuna zajęć o ewentualne uwagi. Bez względu na to w jakim wieku jest Twoje dziecko, jesteśmy pewni, że uda Wam się zaplanować zajęcia dodatkowe tak aby były one dla dziecka pożyteczne i sprawiały mu frajdę.

dziecko grające na gitarze
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here