Wózek spacerowy – jaki kupić i na co zwracać uwagę?

0
1061
dziecko w wózku
fot. Pexels.com

Wózek spacerowy, czyli popularna spacerówka, to rodzaj wózka, po którego chętnie sięgają wszyscy rodzice.  Jeśli właśnie stoisz przed wyborem wózka spacerowego, w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Opowiemy Ci o wózkach spacerowych i przede wszystkim podpowiemy na co powinieneś zwracać uwagę dokonując wyboru. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, więc taki wózek powinien posiadać niezbędne atesty i rekomendacje. Oprócz tego jest wiele kwestii, na których powinieneś się skupić wybierając spacerówkę dla swojego malucha. 

Przy wyborze wózka spacerowego, pamiętaj, że powinien on służyć zarówno Tobie jak i Twojemu dziecku przez kilka lat. Dziecko może z niego korzystać nawet do 3 roku życia. Dlatego istotną kwestią są materiały, z których został wykonany, a także jego wytrzymałość, waga i komfort prowadzenia. Ważne jest, żeby spacerówka nie była za ciężka i z łatwością mieściła się w bagażniku samochodu. Pozwoli to zabrać go w każdą podróż.

Istnieje kilka rodzajów wózków spacerowych różniących się między sobą. Na co powinniście zwrócić uwagę? Jaki model wybrać? Odpowiadamy.

dziecko prowadzące wózek
fot. Pexels.com

Klasyczny wózek spacerowy

Ze spacerówki, rodzice zaczynają korzystać, gdy dziecko skończy 6 miesięcy. Wtedy maluchy zaczynają samodzielnie siadać i wózek głęboki przestaje spełniać swoje zadanie i staje się niebezpieczny. Wybierając klasyczną spacerówkę wybierz wygodne i miękkie oparcie z możliwością regulacji. Zwróć uwagę na kółka, które posiada wózek. W przypadku spacerówki to jedna z ważniejszych kwestii. Jak sama nazwa wskazuje, wózek musi być idealny na spacery, więc musi dać się łatwo prowadzić i nie mieć problemów z drobnymi nierównościami podłoża. Pamiętaj o bezpieczeństwie swojej pociechy. Wózek spacerowy powinien mieć pałąk i pięciopunktowe pasy zabezpieczające. Dzięki temu, dziecko będzie chronione przed wypadnięciem z wózka.

Wózek spacerowy od urodzenia – czy to możliwe?

W sklepach z wózkami dla dzieci możesz znaleźć spacerówki przystosowane dla noworodków. To dobre rozwiązanie jedynie w ciepłe miesiące. Spacerówki dla najmłodszych dzieci wyposażone są w siedziska, które można rozłożyć na płasko. To ważne, dopóki dziecko nie jest w stanie samodzielnie siedzieć. Takie spacerówki mają też funkcję zmiany kierunku siedziska, dzięki czemu możesz wsadzić dziecko do wózka przodem do siebie.

Wózek spacerowy „parasolka”

Parasolki to rodzaj wózków spacerowych, które są doskonałe na krótkie spacery po mieście. Są kompaktowe i lekkie. Łatwo się je składa i wygodnie przenosi. Bardzo często wózki typu parasolka mają cienkie oparcie i czuć przez nie stelaż, dlatego nie są dostosowane do długich spacerów. Mają również małe kółka i nie prowadzą się tak wygodnie jak klasyczne spacerówki. Ich zaletą najczęściej jest niska cena.

Wózki wielofunkcyjne

Wybierając wózek dla dziecka możecie zdecydować się na wózek wielofunkcyjny. Wózek 3w1 lub 4w1 jednym posiada, jeden zasadniczy plus. Posłuży dziecku przez długi czas. Gdy dziecko będzie już samodzielnie siadać, możecie zdemontować gondolę i przekształcić wózek na spacerówkę. Weźcie pod uwagę to, że takie wózki często są dużo cięższe od klasycznych spacerówek, co może komplikować kwestię ich transportu i przenoszenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek spacerowy?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pamiętaj, że wózek powinien zapewnić Twojemu dziecku bezpieczeństwo. Dobrze, żeby posiadał pasy, najlepiej pięciopunktowe, ponieważ dziecko nie będzie w stanie samodzielnie ich rozpiąć. Wózki spacerowe dobrej jakości posiadają pasy, które są otoczone miękką osłonką, która zabezpiecza dziecko przed obtarciami. Dodatkowym zabezpieczeniem w wózku jest również pałąk. Posiada on funkcję chroniącą dziecko przed wypadnięciem z wózka. Bezpieczny wózek musi mieć również hamulce i blokadę kół.

Budka ochronna

Budka wózka chroni dziecko przed słońcem, wiatrem i deszczem. Im większy rozmiar budki tym większa ochrona. Ważny jest również materiał, z którego jest wykonana. Najlepsze są budki, które mają ochronę UV i przepuszczają powietrze.

Siedzenie

Siedzisko powinno być wygodne i komfortowe dla Waszego malucha. Dobrze, żebyście mogli regulować jego nachylenie. Dla najmłodszych dzieci najlepsze są siedziska, które można ułożyć na płasko. Ważna jest również możliwość zmiany kierunku ułożenia siedziska. W przypadku noworodków najlepiej układać je tyłem do kierunku jazdy.

Kółka

Od kółek zależy to czy wózek będzie się wygodnie prowadził. Inne kółka będą odpowiednie do spacerów tylko po mieście. W takim przypadku wystarczające będą małe kółka. Jeśli jednak planujecie spacery po nierównych podłożach, w lesie, poza miastem, wygodniejsze będą dla Was duże, pompowane koła. Są również wózki, które posiadają mniejsze kółka z przodu, a większe z tyłu. Taki wózek sprawdzi się na spacery zarówno w mieście, jak i poza nim.

Waga i rodzaj składania wózka

Jeśli wiecie, że będziecie musieli wnosić wózek po schodach lub często wkładać go do bagażnika, dobrze jest wybrać lżejszy wózek, który łatwo się składa. Niestety im wózek jest solidniejszy i bardziej wytrzymały, tym jest cięższy. Dlatego nie wybieraj najlżejszych, tylko zainteresuj się tymi o średniej wadze. Jeśli chodzi o składanie wózka, sprawdź koniecznie w jaki sposób możesz go złożyć, czy jest to proste i czy po złożeniu wózek mieści się w bagażniku.

Pozostałe cechy wózka

Oprócz wyżej wymienionych kwestii warto również zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie wózka. A także na akcesoria dołączone do niego. Pamiętajcie, że możecie potrzebować kosza na zakupy lub torby do spakowania niezbędnych akcesoriów dla dziecka. Przyda Wam się również folia przeciwdeszczowa i moskitiera.

Teraz już wiecie na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka. Zastanówcie się jak długo chcecie z niego korzystać i na czym Wam najbardziej zależy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto obejrzeć na żywo różne rodzaje wózków i się do nich „przymierzyć”. Dobrej jakości wózek z pewnością posłuży Wam przez lata. 

wygodna spacerówka
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here