Czy warto kupić rowerek biegowy dla dziecka?

0
2345
rowerki biegowe
fot. Pixabay.com

Każdy rodzic zastanawia się nad tym, kiedy nadchodzi odpowiedni moment, żeby nauczyć dziecko jazdy na rowerze. W dzisiejszych czasach jest wiele możliwości przygotowania dziecka do nauki jazdy. Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem stały się zarówno rowerki trójkołowe, jak i rowerki biegowe. Po pierwsze zachęcają dziecko do aktywności fizycznej i uatrakcyjniają spacery z rodzicami. Po drugie rozwijają umiejętność zachowywania równowagi. A jazda na nich sprawia dzieciom ogromną frajdę i jest doskonałym sposobem na zabawę na świeżym powietrzu. Odpowiedź na pytanie czy warto kupić rowerek biegowy dla dziecka jest jedna. Zdecydowanie warto! 

W jakim wieku dziecko może zacząć korzystać z rowerka biegowego?

Choć jest to kwestia indywidualna, z reguły, dzieci uczą się jeździć na klasycznych rowerach, gdy mają 4-5 lat. Wcześniej ciężko utrzymać im równowagę, klasyczne rowery są za duże i dziecko po kilku nieudanych próbach szybko się zniechęca. Rower biegowy doskonale przygotowuje dziecko do rozpoczęcia rowerowej przygody. Moment, kiedy dziecko jest gotowe do korzystania z rowerka biegowego, również jest indywidualną sprawą. Niektóre dzieci „śmigają” na rowerkach mając 1,5 roku, inne po skończeniu 2 latek. Wiele zależy od tego, jak szybko dziecko nauczyło się chodzić. Jeśli Twój maluch ma już 1,5 roku i jest sprawny ruchowo, możesz powoli uczyć go jazdy na rowerku biegowym. Jeśli dziecko nie będzie wykazywać zainteresowania, zaletą rowerków biegowych jest to, że są małe. Możesz go bez problemu schować i wyciągnąć za kilka miesięcy, jak dziecko troszkę podrośnie.

rowerek biegowy
fot. Pixabay.com

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rowerka biegowego?

Jest wiele istotnych kwestii, na które musisz zwrócić uwagę kupując rower biegowy. Ważna jest jego wielkość, trwałość materiałów, z których został wykonany, rodzaj kół, waga i różne parametry techniczne. Poniżej podpowiemy Ci jakimi kwestiami warto się zainteresować podczas wybierania idealnego rowerka biegowego dla dziecka.

Wielkość roweru biegowego

Wybierając rowerek biegowy, podstawowym parametrem na jaki musisz zwrócić uwagę jest jego wielkość. Musisz ją odpowiednio dobrać do wzrostu dziecka. Aby jazda na rowerku biegowym była komfortowa dla maluszka, siedząc na siodełku musi mieć nóżki delikatnie zgięte w kolanie trzymając stopy na ziemi.

Jak dobrać wielkość rowerka?

Najlepszym sposobem na wybór odpowiedniej wielości rowerka biegowego jest zmierzenie nóżek dziecka. Najlepiej wykonać to w ten sam sposób, jak gdy mierzymy jego wzrost. Ustaw dziecko przy ścianie i zamiast sprawdzać cały jego wzrost, umieść miarkę między nogami dziecka i zmierz odległość od pupy do podłoża. Warto mierzyć długość nóżki w bucikach, w których dziecko będzie jeździć na biegówce. Dzięki takiemu pomiarowi uda Ci się idealnie dobrać wielkość rowerka. Długość nóżki będzie bardziej miarodajna niż sam wzrost dziecka, którym nie należy się sugerować. Ogromną zaletą rowerków biegowych jest regulowane siodełko. Dzięki temu dziecko nie wyrośnie z niego zbyt szybko.

jazda na rowerku biegowym
fot. Pixabay.com

Materiał, z którego wykonany jest rower

Rowerki biegowe tworzone są z różnych materiałów. Niektóre wykonane są z drewna, niektóre są metalowe. Wybór tworzywa to nie tylko kwestia wizualna. Rowerki drewniane z reguły są lżejsze od rowerów metalowych. Często jednak mają mniejsze możliwości w regulowaniu siodełka.

Rodzaj kółek

Rowery biegowe mogą być wyposażone w zwykłe opony, lub specjalne kółka piankowe. Te drugie charakteryzują się mniejszą przyczepnością do podłoża. Więc jeśli Twoje dziecko nie należy do spokojnych i już teraz wiesz, że będzie zasuwać rowerkiem z prędkością światła, wybierz rowerek ze zwykłymi oponami. Spuszczenie z nich odrobiny powietrza spowoduje, że rower będzie wolniejszy i z pewnością bezpieczniejszy. Wadą zwykłych opon jest to, że można je przebić.

Waga

Waga roweru biegowego największe znaczenie ma dla rodzica. W końcu to on będzie przenosić rower i wnosić po schodach. Dziecku niewielkie różnice w wadze pomiędzy rowerem drewnianym a metalowym nie powinny przeszkadzać. Na sam początek warto jednak wybrać rowerek, który nie waży więcej niż 3-4 kg.

Hamulec

Pewnie zastanawiasz się, czy hamulec w rowerku biegowym jest niezbędny. Dla początkującego dziecka nie. Maluch i tak jeżdżąc biegówką będzie hamować nóżkami. Początkujące dzieci nie będą w stanie opanować jednoczesnej jazdy na rowerku i hamowania, więc nie musisz wybierać biegówki wyposażonej w hamulec.

Blokada skrętu

Wiele rowerków biegowych wyposażonych jest w blokadę skrętu. Pozwala ona ustawić kierownicę tak, żeby przekręcała się na przykład tylko o 10 stopni. Na samym początku jazdy na biegówce, taka funkcja będzie dla dziecka sporym ułatwieniem.

Zalety rowerków biegowych

Rower biegowy ma wiele zalet. Przede wszystkim przygotowuje dziecko na przygodę z klasycznym rowerem. Uczy dziecko wielu rzeczy, które przydadzą się podczas nauki jazdy na standardowym rowerze. Na przykład jak utrzymywać równowagę. W jaki sposób trzymać kierownicę. Jak poprawnie siedzieć na siodełku. Rower biegowy rozwija sprawność ruchową dziecka, a także uczy je koncentracji i przewidywania skutków działań.

Jeśli chcesz sprawić swojemu maluchowi radość i urozmaicić Wasze wspólne spacery, koniecznie kup rower biegowy. Zachęci Twoje dziecko do aktywności fizycznej i prawidłowo wpłynie na jego rozwój, przygotowując go do nauki jazdy na klasycznym rowerze.

dziecko na rowerze biegowym
fot. Pexels.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here