Rowerki trójkołowe – sposób na przygotowanie dziecka do jazdy na klasycznym rowerze.

0
1047
rowerek trójkołowy
fot. Unsplash.com

Oczywistą kwestią jest to, że dziecko nie od razu jest w stanie nauczyć się jazdy na klasycznym rowerze. Do opanowania tej umiejętności często potrzeba sporo czasu i cierpliwości. Dlatego warto skorzystać z wszelkich możliwych sposobów, które przygotują dziecko do jazdy na klasycznym rowerze. Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się rowerki trójkołowe. Przede wszystkim są doskonałą alternatywą dla rowerków biegowych. Rowerki trójkołowe rozwijają sprawność dziecka, i uczą utrzymywania równowagi. Dzięki jeździe na rowerku trójkołowym Twojemu maluchowi będzie zdecydowanie łatwiej opanować jazdę na „dorosłym” rowerze. Rowerki trójkołowe są również ułatwieniem dla rodziców w trakcie wspólnych spacerów. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Ci zalety rowerków trójkołowych, podpowiemy jakie modele znajdziesz w sklepach, oraz na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze rowerka. 

dziewczynka na rowerku
fot. Unsplash.com

Kiedy kupić rowerek trójkołowy?

Wśród wielu modeli dostępnych na rynku, znajdziesz modele rowerków trójkołowych, przystosowane dla dzieci już od 9 miesiąca życia. Według nas jest to jednak kwestia indywidualna. Dzieci rozwijają się w różnym czasie i często we wczesnych etapach rozwoju mają różny poziom sprawności i wykazują różną aktywność. Dużą zaletą rowerów trójkołowych jest to, że są wyjątkowo stabilne. Maluch na takich rowerku nie musi się aż tak bardzo skupiać na utrzymaniu równowagi, jak w przypadku rowerów na dwóch kółkach. Kiedy widzisz, że Twoje dziecko zaczyna się nudzić w spacerówce i przejawia dużą aktywność, to doskonały moment, żeby kupić rowerek trójkołowy. Dzięki takiemu modelowi, dziecko ma większe pole manewru i może samodzielnie poznawać otaczający je świat.

Rower trójkołowy posiada wiele zalet, między innymi:

  • Przyzwyczaja dziecko do aktywności fizycznej i rozwija jego sprawność.
  • Przygotowuje dziecko do nauki jazdy na rowerku biegowym, a następnie na klasycznym rowerze.
  • Jest wspaniałym urozmaiceniem spacerów dla dzieci, które nudzą się w wózkach.
  • Uczy dziecko samodzielności, kierunków i zasad poruszania się na rowerze. 

Modele rowerków trójkołowych

W sklepach z rowerkami znajdziesz ogromny wybór modeli rowerków trójkołowych. Znajdziesz tam rowerki plastikowe, stalowe lub aluminiowe. Przede wszystkim rowerki są w różnych rozmiarach. Jeśli chodzi o rodzaj napędu możesz wybrać rowerek z napędem korbowym, który znajduje się przy przednim kole, albo rowerek ze standardowym napędem łańcuchowym. 

Rowerki trójkołowe wykonywane są z różnych materiałów. Mniejsze i lżejsze często wykonane są z plastiku. Ich kółka również często są plastikowe. Ich wadą jest mała przyczepność. Są także dużo głośniejsze od normalnych kółek. Większe i cięższe rowerki najczęściej posiadają stalową lub aluminiową ramę, a ich koła przypominają standardowe opony rowerowe, które posiadają zdecydowanie lepszą przyczepność do podłoża i są dużo cichsze od tych plastikowych. 

chłopiec na rowerku
fot. Pexels.com

Dla maluchów możesz wybrać rozbudowane modele 4w1 i 3w1. Wyglądem przypominają wózki spacerowe. Często wyposażone są w daszek chroniący dziecko przed słońcem i niespodziewanymi opadami. Posiadają również rączkę dla rodziców chcących pomóc dziecku w jeździe oraz dodatkowe akcesoria i zabawki dla dzieci. 

Rowerki 4w1

Taki model rowerków trójkołowych przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 10  do 36 miesięcy. W zależności od wieku dziecka można go specjalnie przebudowywać. Pierwszy etap dostosowany jest dla tych najmłodszych. Wyglądem przypomina tradycyjną spacerówkę. Osłonięty jest daszkiem, posiada specjalny podnóżek dla dziecka i rączkę dla rodziców pozwalającą na kierowanie pojazdem. Często taki rowerek jest wyposażony w specjalne pasy, które zabezpieczają dziecko przed wypadnięciem z siedziska. Gdy dziecko osiągnie 18 miesięcy możesz przebudować pojazd. Wtedy najlepiej zdemontować część obudowy i pasy zabezpieczające. W kolejnym etapie, w takim rowerku można usunąć podnóżek dla dziecka i zamontować mu składane pedały umożliwiające samodzielną jazdę. W ostatnim etapie przebudowy pojazdu możesz usunąć rączkę pozwalającą Ci sterowanie rowerkiem. 

rowerek trójkołowy 4w1
fot. Pixabay.com

Rowerki 3w1 i 2w1 

Wyglądem przypominają rowerki 4w1 natomiast mają zdecydowanie mniej sposobów przebudowy. Oznacza to, że masz mniejsze możliwości dostosowania pojazdu do wieku dziecka. 

Rowerek trójkołowy czy rowerek biegowy?

Zastanawiasz się pewnie, który z tych rowerków będzie lepszy dla Twojej pociechy. Dla starszych dzieci z pewnością bardziej atrakcyjny będzie rowerek biegowy. Jeśli Twoje dziecko jest młodsze (poniżej 2 lat) może nie interesować się rowerkami biegowymi. Wtedy doskonałym rozwiązaniem jest rowerek trójkołowy. Przede wszystkim dzięki dodatkowym akcesoriom, pomocnym dla najmłodszych, rowerki trójkołowe są często bezpieczniejsze i zmniejszają ryzyko powstawania urazów u dziecka. Także jak widzisz, decyzja między tymi dwoma rodzajami rowerów w dużej mierze zależy od wieku dziecka. 

Naszym zdaniem, jeśli Twoje dziecko nie jest gotowe do korzystania z rowerka biegowego i jest zdecydowanie za małe do nauki jazdy na rowerze klasycznym, warto zastanowić się nad zakupem rowerka trójkołowego. Taki rowerek urozmaica spacery i doskonale sprawdza się w trakcie zabawy na świeżym powietrzu. Daje on wiele możliwości i wspaniale przygotowuje dziecko do rozpoczęcia wielkiej, rowerowej przygody. 

jazda na rowerku trójkołowym
fot. Unsplash.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here