Czy warto stosować hydrolaty roślinne?

0
1077
mgiełka do twarzy
fot. Pexels.com

Dzisiejszy artykuł poświęcimy tematyce hydrolatów roślinnych. Opowiemy Wam o tym, czym są. Dowiecie się również jakie właściwości mają poszczególne hydrolaty i jak można je stosować. Więc jeśli chcecie dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej, zapraszamy do przeczytania tego tekstu. 

Hydrolaty roślinne – co to takiego?

Od pewnego czasu hydrolaty stały się niezwykle popularne. Aż trudno uwierzyć, że całkiem niedawno były uważane za zbędny produkt uboczny powstający w trakcie produkcji olejków eterycznych i były po prostu wylewane. Na szczęście ktoś odkrył, że mogą mieć zbawienny wpływ na skórę oraz włosy i dzięki temu znajdziesz je w każdym sklepie z kosmetykami. Zacznijmy więc od tego, czym są hydrolaty? Inaczej nazywane są wodami kwiatowymi lub wodami roślinnymi. Hydrolaty powstają w procesie destylacji części roślin parą wodną. Przede wszystkim zawierają cenne dla skóry substancje odżywcze i niewielkie ilości olejku eterycznego.

Jak działają hydrolaty roślinne?

Działanie hydrolatu uzależnione jest od tego, z jakiej rośliny został pozyskany. W zależności od źródła hydrolaty mogą dogłębnie nawilżać skórę i odżywiać ją. Poza tym mogą mieć właściwości przeciwzapalne, łagodzące, antybakteryjne i odświeżające. Zaletą hydrolatów jest to, że często posiadają więcej niż jeden sposób działania i można je stosować nie tylko do skóry, ale również do włosów. Mogą regulować pracę gruczołów łojowych, wyrównywać koloryt skóry oraz zmniejszać obrzęki pod oczami. Dlatego przed wyborem konkretnego hydrolatu należy zastanowić się nad obecnymi potrzebami skóry i poczytać o działaniu różnych hydrolatów.

hydrolaty w mgiełce do twarzy
fot. Pexels.com

W jaki sposób można używać hydrolatu?

Ogromną zaletą hydrolatów roślinnych jest to, że można je stosować na różne sposoby. Sprawdzą się do pielęgnacji zarówno skóry jak i włosów. Dzięki temu możemy ograniczyć ilość kosmetyków, które znajdują się w łazience. Oto w jaki sposób możecie używać hydrolatów roślinnych:

  • Zamiast toniku lub wody termalnej do twarzy – hydrolaty pomagają przywrócić skórze odpowiedni poziom pH. Często mają działanie nawilżające, odżywcze oraz są w stanie przygotować skórę do dalszej pielęgnacji.
  • Jako mgiełkę do ciała oraz włosów – w tej postaci hydrolaty mogą odżywiać, odświeżać i nawilżać skórę i włosy. Poza tym mają działanie wzmacniające i kojące. W postaci mgiełki doskonale sprawdzą się szczególnie latem.
  • Jako podkład pod olej – hydrolaty doskonale współgrają z olejkami roślinnymi, które nie mają właściwości nawilżających. Przede wszystkim ułatwiają rozprowadzanie oleju na skórze i sprawiają, że ten szybciej się wchłania. Hydrolaty także doskonale sprawdzą się jako podkład podczas olejowania włosów.
  • W postaci wcierki do skóry głowy – dzięki takiemu stosowaniu hydrolaty przedłużają świeżość włosów i bardzo często regulują pracę gruczołów łojowych, a co za tym idzie hamują nadmierne przetłuszczanie się włosów. Mają również działanie łagodzące, a niektóre hamują nadmierne wypadanie włosów.
  • Jako fazę wodną w kosmetykach – możecie używać hydrolatu, zamiast zwykłej wody, podczas rozrabiania maseczek z glinki.
  • Jako maseczkę – by jeszcze bardziej korzystać z pozytywnych właściwości hydrolatu, możecie nasączyć nim chusteczkę i tak przygotowaną nałożyć na twarz w postaci maseczki odżywczej.

Jak dobrać odpowiedni hydrolat do swojej skóry?

To bardzo dobre pytanie. Każdy z hydrolatów ma inne właściwości i inne działanie. Oznacza to, że będą się one sprawdzać do różnego rodzaju skóry. Więc gdy już określicie jaki rodzaj skóry posiadacie, dużo łatwiej będzie Wam dobrać odpowiedni hydrolat. Poniżej znajdziecie listę przykładowych hydrolatów pasujących do poszczególnych rodzajów skóry.

  1. Skóra sucha: różany, kwiatów gorzkiej pomarańczy, jaśminowy, malinowy z aloesem, kwiatu różowego lotosu, szałwiowy, z czystka, laurowy i cytrynowy.
  2. Cera wrażliwa: różany, lawendowy, jaśminowy, rumiankowy, malinowy z aloesem, oczarowy, makowy, rozmarynowy.
  3. Skóra naczynkowa: pomarańczowy, rumiankowy, cytrynowy, malinowy z aloesem.
  4. Cera tłusta: oczarowy, lawendowy, laurowy, z bławatka lub z werbeny.
  5. Skóra mieszana: rumiankowy, lawendowy, miętowy, szałwiowy, z werbeny.
  6. Cera tłusta: laurowy, oczarowy, rozmarynowy, rumiankowy, lawendowy, z czystka i z drzewa herbacianego.
  7. Skóra dojrzała: różany, oczarowy i z drzewa sandałowego.

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Was do hydrolatów roślinnych. Po przeczytaniu tego artykułu już wiecie jaki hydrolat będzie dla Was najlepszy. Teraz czas przekonać się o jego pozytywnym działaniu na własnej skórze. 

kobieta spryskująca twarz mgiełką
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here