Poczytaj mi mamo! Poczytaj mi tato! – jakie korzyści płyną z czytania dziecku?

0
909
czytanie książki dziecku
fot. Pexels.com

Kiedy ostatnio czytałeś książkę? A czy pamiętasz kiedy ostatnio czytałeś coś swojemu dziecku? Jeśli robisz to regularnie, z pewnością nie trzeba Cię przekonywać, że ma to wiele korzyści. Jeśli rzadko czytasz wspólnie z dzieckiem być może ten artykuł przekona Cię do tego. Korzyści z czytania dziecku jest wiele i szkoda byłoby je tracić. Poniżej kilka argumentów przemawiających za tym iż czytane maluchom książki dla dzieci to wspaniały sposób na spędzenie czasu wspólnie z dzieckiem.

Wspomaganie rozwoju malucha

Człowiek zanim nauczy się mówić, zdobywa umiejętność rozumienia tego co ktoś inny mówi do niego. Jest to ściśle związane z tym w jaki sposób rozwija się nasz mózg – najpierw uczymy się korzystać z ośrodków odpowiedzialnych za rozumienia, a dopiero później za artykułowani. Jeśli spędzamy 20-30 minut dziennie czytając małemu dziecku to pomagamy mu szybciej rozwijać ośrodki odpowiedzialne za mowę. Regularność ma sporo znaczenie. Częstsze powtarzania wspomaga budowanie i wzmacnianie połączeń miedzy neuronami. Dzięki temu stajemy się lepsi w danej umiejętności. Warto jednak uważać żeby nie przesadzić i nie próbować robić maratonów czytelniczych.

Rozwijanie wyobraźni i ciekawości

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że książki rozwijają wyobraźnię. W przeciwieństwie do filmów, gdzie wszystko jest przedstawione w formie „obrazków”, podczas czytania sami musimy niejako zobaczyć przedstawiony świat. I co ciekawe, każdy może zobaczyć ten świat w nieco inny sposób. Bardzo ciekawą formą wspólnego spędzania czasu będzie czytanie dziecku, a później opowiadanie sobie nawzajem jak wyobrażamy sobie bohaterów, miejsca i wydarzenia. To bez wątpienia wspomoże rozwój wyobraźni i korzystnie wpłynie na umiejętność wysławiania się Waszego dziecka. W trakcie czytania i późniejszej rozmowy może pojawić się ze strony dziecka wiele pytań. Być może wspólne czytanie książki np. o niezwykłych zwierzętach zainteresuje Twoje dziecko światem zwierząt i będzie chciało sięgać po kolejne książki z tej tematyki. Dość istotny jest zatem właściwy dobór książek. Nie musisz się jednak bardzo tym martwi, czasem zwykła, śmieszna historia też się świetnie sprawdzi.

Korzystny wpływ na pamięć

Wiemy już, że czytanie rozwija wyobraźnie i wspiera ciekawość świata. Pozwala ono także porównywać nowo zdobytą wiedzę z tym co wiedziało się już wcześniej. Wróćmy na chwilę do przykładu o książkach przyrodniczych. Być może najpierw spędziliście wspólnie z dzieckiem kilka wieczorów czytając książkę o zwierzętach żyjących w polskich lasach. Jeśli kolejną książką, po którą sięgniecie będzie np. książka poświęcona ptakom, dziecko będzie miało możliwość przypomnieć sobie o jakich ptakach czytaliście w tej wcześniejszej książce. Zdziwisz się jak wiele Twój maluch zapamiętał. Mając już pewne informacje z wcześniejszej książki, nowa lektura będzie tym bardziej interesująca.

mama czyta z córką
fot. Pexels.com

Budowanie wzorców zachowań

Wiele książek dla dzieci to baśnie lub bajki. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że są to proste historie mające na celu jedynie zainteresować dziecko na chwilę. Nic bardziej mylnego. Wiele bajek jest dla młodego człowieka istną skarbnicą wiedzy o emocjach i zachowania. Dziecko dzięki tym historią uczy się jakie postępowanie jest uważane za właściwe, a jakie za coś czego należy unikać. Czytanie dziecku bajki niejednokrotnie sprawią, że dziecko będzie utożsamiać się z bohaterami. Będzie niejako wspólnie z nimi przeżywać przygodę. Być może będzie opowiadać o tym co samo zrobiłoby w podobnej sytuacji. Inny razem może dopytywać o to czemu konkretny bohater zachował się tak a nie inaczej. Powstał nawet specjalny cykl książek pt. „Bajki, które uczą jak żyć wśród innych”. Jest to świetna propozycja dla rodziców chcących uczyć swoje dzieci wartości takich jak odwaga, uprzejmość lub też uczciwość.

Wdrażanie do samodzielnego czytania

Wspólne czytanie może być pierwszym krokiem w nauce czytania. O przydatności umiejętności czytanie nie trzeba nic pisać. I chociaż obecnie informacje znacznie częściej wyszukujemy w Internecie niż w bibliotece, to wciąż konieczna jest umiejętność czytania ze zrozumieniem. Warto zatem nieco starsze dziecko wdrażać powoli do samodzielnego czytania. Kiedy zna już litery można np. bawić się czytając słowa na przemian – jedno słowo dziecko, jedno słowo rodzic. Przeczytanie w ten sposób bajki będzie zapewne trwało znacznie dłużej, ale korzyści dla dziecka będą ogromne. W przecież obok wspólnego spędzania czasu jest to główny cel czytania dziecku książek.

Zachęcamy abyście wspólnie z dzieckiem wybrali jakąś ciekawą książkę i regularnie poświęcali jej 20-30 minut dziennie. Szybko zauważysz wiele z pośród wspomnianych korzyści. Bardzo możliwe, że dla Twojego dziecka wspólne czytanie będzie tak dużą frajdą, że samo będzie Ci o nim przypominać.

wspólne czytanie
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here