Dlaczego warto stosować probiotyki dla dzieci?

0
536
Dlaczego warto stosować probiotyki dla dzieci

Posiadanie potomstwa to duża odpowiedzialność pod wieloma względami. Chcąc, aby nasze dziecko dobrze się rozwijało, musimy zapewnić mu do tego warunki, nie tylko dbając o to, żeby zawsze czuło się bezpiecznie, było dobrze ubrane i miało gdzie spać. Niezwykle ważne jest także żywienie malucha. U dzieci często zdarzają się problemy, dotyczące funkcjonowania układu pokarmowego, które mogą być spowodowane nieodpowiednią dietą, alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi, a także różnego rodzaju schorzeniami. Coraz częściej lekarze zalecają rodzicom, aby podawali dzieciom probiotyki, czyli tzw. dobre bakterie, których zadaniem jest wspomaganie działania układu trawiennego.

Czy probiotyki łagodzą biegunkę u dziecka?

Badania wykazuję, że niektóre szczepy bakterii probiotycznych mogą sprzyjać leczeniu biegunki ostrej. Według lekarzy u dzieci najlepiej sprawdzają się bakterie typu Lactobacillus rhamnosus GG, które mogą znacząco skrócić czas rozwolnienia. A więc, co na biegunkę Dicoflor jest idealnym suplementem dla dzieci, który zawiera właśnie wymienione wyżej szczepy bakterii i stanowi jeden z najchętniej wybieranych probiotyków dla najmłodszych, stosowany w przypadku rozwolnienia.

Wpływ probiotyków na zdrowie dziecka

Choć flora bakteryjna u człowieka zaczyna kształtować się już w życiu płodowym, pierwsze duże gromady szczepów bakterii probiotycznych pojawiają się dopiero po jego narodzinach. Zadaniem probiotyków jest zwiększenie stopnia odpowiedniego wykorzystania składników odżywczych, dostarczanych organizmowi malucha. Dzięki nim dziecko jest lepiej odżywione, a przez to może dobrze się rozwijać.

„Dobre bakterie” mają także wpływ na odpowiedni rozwój układu odpornościowego i pomagają w hamowaniu rozwoju patogenów, wykazują właściwości zwalczające drobnoustroje chorobotwórcze, a dodatkowo pełnią rolę odbudowywania mikroflory bakteryjnej malucha, która może ulec uszkodzeniu pod wpływem czynników pokarmowych lub spożywania niektórych leków, np. antybiotyków.

Kiedy podawać dziecku probiotyki?

Probiotyki można podawać dzieciom już od pierwszego dnia życia. W tym celu najlepiej taką suplementację skonsultować z lekarzem, który doradzi, jaki probiotyk należy wybrać. Najczęściej są to suplementy w kroplach.

Wybierając preparaty probiotyczne, rodzice powinni stawiać na takie, które przeznaczone są dla danej grupy wiekowej. Małym dzieciom często zaleca się probiotyk w saszetkach do rozpuszczania, a starsze mogą już przyjmować kapsułki. Dobór odpowiedniego probiotyku jest ważny także ze względu na ilość i szczep zastosowanych w nich bakterii, gdyż inne probiotyki będą odpowiednie dla najmłodszych, a inne dla osób dorosłych.

Oczywiście warto wdrożyć do diety dziecka także probiotyki naturalne, czyli kefiry, maślanki lub jogurty. Dobrym źródłem bakterii probiotycznych są także kiszonki, jednak nie zaleca się ich małym dzieciom ze względu na dużą zawartość soli. U dzieci z alergią na białka mleka lub z nietolerancją laktozy, najlepiej wdrożyć suplementację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here