Jak leczyć odparzenia pieluszkowe?

0
1694

Delikatna skóra niemowlaka jest bardzo narażona na odparzenia, szczególnie przez pierwsze tygodni życia. Zaczerwienienie i pieczenie okolic intymnych malucha wzmaga się na skutek ograniczonego dostępu powietrza. Na niekorzyść działa też wysoka temperatura oraz kontakt skóry z moczem i kałem, co prowadzi do namnażania się grzybów i bakterii.

Odparzenia pieluszkowe – poważny problem dla rodzica

Nie da się uniknąć odparzeń pieluszkowych, które zawsze w jakimś stopniu dotykają niemowlaka. Nie trudno je rozpoznać, ponieważ skóra dziecka jest ogarnięta stanem zapalnym. Zaczerwienienie widoczne jest przede wszystkim w okolicach intymnych i przy pachwinach. Dlaczego tak się dzieje? Niemowlęta nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego płaszcza lipidowego skóry i ma zachwiane pH. Staje się więc podatna na uszkodzenia mechaniczne i namnażanie na jej powierzchni drożdżaków. Bakterie mają ułatwiony dostęp do jej głębszych warstw.

Pieluszkowe odparzenia skóry objawiają się pęcherzykami, grudkami, nadżerkami, plamami rumieniowymi i złuszczaniem naskórka. Oprócz wspomnianych we wstępie przyczyn odparzenia pieluszkowego są jeszcze inne, np. długa antybiotykoterapia, biegunka, wrodzone wady układu moczowego, zasadowe pH moczu oraz uczulenie (alergiczny wyprysk pieluszkowy). Bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej dotrzeć do przyczyny zapalenia skóry u dziecka. Wtedy o wiele szybciej można pozbyć się odparzenia lub zmniejszyć intensywność zapalenia skóry.

Jak dbać o skórę niemowlaka?

Właściwa pielęgnacja delikatnej skóry niemowlaka to duże zabezpieczenie przed rozwojem stanu zapalnego. Przede wszystkim należy pamiętać o częstej zmianie pieluszki i podmywaniu dziecka po każdym przewijaniu. Oprócz podmywania letnią wodą trzeba też stosować kąpiele w emolientach, dzięki którym skóra będzie mniej podatna na odparzenia. To delikatne kosmetyki o działaniu nawilżającym, ochronnym i natłuszczającym. Substancje w nich zawarte przyspieszają regenerację przesuszonego i podrażnionego naskórka. Nie da się w pełni odizolować od czynnika drażniącego skórę niemowlaka, ale można w jak największym stopniu zminimalizować ich oddziaływanie.

Skuteczne i łagodne kremy dla maluszka

Konieczne jest też stosowanie kremu. Jeśli nie wiesz jak łagodzić oparzenia z Bepathen, czy z innym emolientem, ukoisz skórę szybko i skutecznie. Położenie go w miejscach narażonych na podrażnienia chroni przed wilgocią. Zawarte w tym kosmetyku składniki działają antyseptycznie, antybakteryjne i przeciwzapalnie. Skóra szybciej się regeneruje i wyeliminowany zostaje stan zapalny. Oprócz kremu warto stosować delikatne oliwki o podobnym działaniu oraz zasypki, które absorbują nadmiar wilgoci z miejsc intymnych. W ww. kosmetykach powinny znajdować się składniki łagodzące podrażnienia, takie jak cynk, allantoina lub D-panthenol.

Jeśli chcesz uchronić swoje dziecko przed pieluszkowym odparzeniem skóry, wprowadź działania profilaktyczne. Wzmożona higiena, stosowanie dobrej jakości pieluszek i obserwacja malucha pomoże stworzyć większą barierę przed zapaleniem skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here