Gry planszowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. U naszych zachodnich sąsiadów, słusznie uważanych za mekkę współczesnych planszówek, branża gier „bez prądu” wzrosła o ponad 40% w przeciągu ostatnich 5 lat. Kilkudniowe wydarzenia poświęcone tematyce gier planszowych cieszą się ogromną popularnością. W czasach, gdy spora część życia toczy się „online” warto czasem skorzystać z tradycyjnych rozrywek, wyłączając telefon i komputer, Pamiętajmy, że gry planszowe to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi.
Co wpływa na popularność gier planszowych?
Co takiego jest w grach planszowych, że tak bardzo przyciągają do siebie nowych graczy? Niewątpliwie poniższe czynniki sprawiają, że po gry planszowe tak chętnie sięgają nie tylko zapaleni hobbyści, ale również całe rodziny. Gry planszowe dla dzieci wspierają ich rozwój i pomagają rodzicom odciągnąć swoje pociechy od komputera i telefonu.
Sposób na wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi
Z całą pewnością gry planszowe są świetną opcją na miłe spędzenie czasu wspólnie ze znajomymi lub rodziną. Wspólnie z innymi wybieramy grę, na którą mamy danego dnia ochotę, niejednokrotnie w drodze negocjacji ustalamy zasady rozgrywki. W odpowiednim towarzystwie nawet takie zgrane już klasyki jak Monopol mogą być świetnym sposobem na spędzenie czasu wolnego.

Gry rozwijają wyobraźnię, kreatywność i umiejętności strategicznego myślenia
Gry planszowe dostarczają nam okazji do pokonywania intelektualnych wyzwań. Pozwalają każdemu z nas, choć na chwilę zamienić się w stratega. Dokładne zrozumienie zawiłych zasad. Odpowiednie rozmieszczeni wszystkich elementów układanki. Wykonywanie ruchów, które zaskoczą nawet najbardziej doświadczonego przeciwnika. Wszystko to jest niezbędne do osiągnięcia końcowej satysfakcji jaką daje wygrana. We współczesnych grach planszowych losowość bardzo często jest ograniczona do minimum lub też może być kontrolowana prze sprytnego gracza. Wszystko to sprawia, że chcemy wracać do stołu i próbować nowych strategii i coraz bardziej skomplikowanych zagrań, które pozwolą nam wyprowadzić innych w pole.
Wartości kolekcjonerskie
Dla wielu osób równie ważnym czynnikiem dla którego chętnie sięgają po gry planszowe jest fakt, że są czymś materialnym, namacalnym. Do wielu gier dołączony jest zestaw figurek i żetonów, które rozmieszczamy na planszy podczas rozgrywki. Najwięksi miłośnicy planszówek poświęcają wiele godzin na malowanie figurek. Możliwość zagrania takim ozdobnym zestawem figurek w znaczący sposób podnosi radość z czasu spędzonego przy stole. Ponadto, niektóre tytuły stają się po czasie prawdziwymi białymi krukami w świecie gier planszowych. Dlatego dobrze zachowane egzemplarze posiadają sporą wartość materialną.
Różnorodność i szeroki wybór gatunków gier – czyli dla każdego coś fajnego
Każdego roku na rynek wydawana jest ogromna ilość nowych tytułów gier planszowych. Taka różnorodność pozwala dopasować tytuł do graczy, którzy właśnie zasiedli do wspólnego grania. I nie ma znaczenia, czy jest się wytrawnym graczem, który spędził setki godzin przy planszy, czy też próbuje się po raz pierwszy swoich sił. Za każdym razem można znaleźć grę, która dostarczy ogromnej satysfakcji zarówno jednym jak i drugim. W pogoni za tą różnorodność twórcy gier planszowych prześcigają się w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Popularne stają się gry, w których gracze sami mogą tworzyć elementy gry, dobierać zasady, które będą obowiązywać w danej rozgrywce. Wszystko to sprawia, że za każdym razem świat gry wygląda trochę inaczej. Sama gra może dzięki temu zapewnić niezapomnianą rozrywkę na wiele godzin. Oczywiście czasem może być ciężko przełamać się i pisać lub rysować coś na elementach gry, ale z czasem staje się to ogromną frajdą w szczególności dla najmłodszych graczy.
Gry „jednorazowe”
Jeśli modyfikowanie elementów gry może wydawać się nieco dziwne, to co powiedzieć o cyklu gier typu „escape”, które są serią zagadek przygotowanych w bardzo specyficzny sposób – aby rozwiązać te zagadki gracze nie tylko muszą ze sobą współpracować. Przejście tej gry będzie niejednokrotnie wymagało dosłownego jej zniszczenia poprzez przecięcie niektórych kart lub zaginanie ich i pisanie na nich odnalezionych wcześniej wskazówek. Taka niedroga gra, mimo że może zostać rozegrana tylko jeden raz, uczy komunikacji i współpracy dostarczając rodzinie i przyjaciołom możliwość rozwiązania trudnego problemu wspólnie.
Na co zwrócić uwagę wybierając gry planszowe?
Zanim zasiądziemy do stołu musimy poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego tytułu. Podczas wyboru gry powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników:
- Oznaczenie wiekowe – praktycznie na opakowaniu każdej gry znajdziemy informację dotyczącą minimalnego wieku graczy. Z dość oczywistych powodów należy zwracać na to uwagę. Zbyt trudna gra nie będzie dobrym pomysłem jeśli chcemy spędzić czas wspólnie z małymi dziećmi. Z drugiej strony gra dla kilkuletnich dzieci szybko znudzi 8-9 latka, a starsze dziecko nawet nie będzie chciało z nami zagrać.
- Rodzaj gry – czy ma to być jedynie gra rozrywkowa, czy też może chcemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i poszukamy tytułu edukacyjnego. W obu przypadkach, kupując grę dziecku warto zastanowić się nad jego zainteresowaniami tak by maluch chciał do gry wracać.
- Losowość gry – dla starszych graczy duża losowość gry jest czymś mocno frustrującym. Z drugiej jednak strony, im bardziej gra jest losowa tym zazwyczaj ma łatwiejsze reguły. Sprawia to, że losowe gry są idealne dla małych dzieci, które lubią niespodzianki.
Właściwie wybrane gry planszowe mogą być świetnym sposobem spędzania wolnego czasu zarówno w gronie dorosłych, jak i wspólnie z dziećmi.
