Jak zaplanować wiosenne porządki?

0
863
mycie okien
fot. Pexels.com

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. To doskonała okazja, żeby zabrać się za wiosenne porządki. Dłuższe dni, więcej słońca i cieplejsza aura zapewniają więcej energii. Dlatego to idealny moment, żeby ogarnąć mieszkanie lub dom po zimie. Podstawą udanych porządków jest plan działania. Dlatego najlepiej sporządzić sobie listę rzeczy do wykonania. Poniżej znajdziesz naszą propozycję na sprzątnięcie całego mieszkania. Wystarczy, że na jej podstawie stworzysz swoją listę i będziesz odhaczać wykonane już prace. Do dzieła!

Od czego zacząć?

Nadeszła wiosna. Czas wyjść spod koca, porzucić ciepłe kapcie i swetry i zabrać się za porządkowanie otoczenia. Wpadające przez okno słońce podkreśla brudne okna, warstwę kurzu na półkach oraz wszystkie niepotrzebne rzeczy nagromadzone zimą? Czas się z tym zmierzyć! Zacznij od dokładnego planu sprzątania i postępuj zgodnie z nim. Wiosenne porządki możesz podzielić na poszczególne pomieszczenia w mieszkaniu. Podpowiemy Ci jakie czynności warto wykonać po zimie, żeby Twoje mieszkanie było gotowe na nadejście pięknych, wiosennych i przede wszystkim dłuższych dni. Przed rozpoczęciem porządków zakup wszystkie niezbędne produkty. Zaopatrz się w ściereczki, gąbki, środki czystości, a przede wszystkim pamiętaj o produktach, które zabezpieczą Twoją skórę (rękawice ochronne).

Mycie okien

Siedzisz na kanapie, przez okna wpadają promienie wiosennego słońca. Jest pięknie. Wyglądasz za okno i jedyne co widzisz to plamy, kurz i smugi na szybach. Tak nie może być. To znak, że pora umyć okna! To może być pierwszy etap wiosennych porządków. Jest pracochłonny, ale efektem będziesz cieszyć się od razu. Musisz zaopatrzyć się w niezbędne do mycia okien produkty. Zacznij od zdjęcia firanek i zasłon. To doskonała okazja by je wyprać i wymienić na świeże. Potrzebna Ci będzie drabina lub stołek. Kup koniecznie dobry preparat do mycia okien. Możesz również zaopatrzyć się w sprzęt pomocny w myciu okien, na przykład specjalną myjkę.

Sypialnia

Kolejnym etapem wiosennych porządków może być sprzątanie sypialni. W cieplejszy dzień porządnie ją przewietrz. Zdejmij poszewki i wywieś pościel by ją odświeżyć. Dokładnie powycieraj wszystkie powierzchnie na których zgromadził się kurz. To dobry moment by wyprać koce i poduszki. Najgorszym etapem sprzątania sypialni będą porządki w szafie. Jednak jest to bardzo ważne. Nadejście wiosny to doskonały moment, żeby schować zimowe ubrania i wyciągnąć na wierzch ulubione wiosenne ciuchy na cieplejsze dni. Nie chowaj jednak wszystkiego. Wszyscy wiemy, że wiosna potrafi być kapryśna i czasem lubi sypnąć śniegiem w najmniej oczekiwanym momencie.

rodzinne sprzątanie
fot. Pexels.com

Kuchnia

To pomieszczenie bardzo często uznawane jest za serce domu. Tu spędzasz z rodziną bardzo dużo czasu na wspólnym gotowaniu i przygotowywaniu posiłków. Niestety jest to również miejsce, w którym bardzo szybko powstaje bałagan. Tłuste plamy na bufecie i płytkach, brudny piekarnik i zacieki na płytkach? Czas zrobić z tym porządek. Umyj płytki, dokładnie wyczyść blat i kafelki na ścianach. Generalne porządki to również dobra okazja do posprzątania lodówki. Na pewno znajdziesz w niej rzeczy, które już jakiś czas temu straciły swoją ważność. Odpowiednie preparaty i odrobina wysiłku sprawią, że Twoja kuchnia znów będzie lśnić jak nowa.

Łazienka

W trakcie wiosennych porządków nie zapominaj o łazience. Raz na jakiś czas zasługuje na generalne sprzątanie. To idealny czas na dokładne umycie kabiny i wyszorowanie kafelków na ścianach i podłogach. Na szczególną uwagę zasługują również fugi, które łatwo doczyścisz za pomocą specjalnych preparatów do mycia.

Pokoje i przedpokój

Wiosenne porządki to idealna okazja do posprzątania szafek i szaf. Powyjmuj wszystkie rzeczy, umyj szafki w środku i poukładaj rzeczy na nowo. Możesz również zrobić przegląd przedmiotów i ubrań przechowywanych w szafkach i wyrzucić to czego od dawna nie używasz.

Pokoje dzieci

Zaangażuj do sprzątania całą swoją rodzinę, również dzieci. To doskonała okazja, żeby nauczyć je dbania o porządek. Możesz wyznaczyć dzieciom proste zadania, które będą w stanie wykonać samodzielnie. Przy takiej okazji dzieci również mogą przejrzeć swoje zabawki i zdecydować o tym, które już nie są im potrzebne i które można oddać.

Roślinki

Nadejście wiosny to również idealny moment na zrobienie porządków z roślinkami. Zarówno tymi domowymi, jak i zewnętrznymi. Sprawdź, czy żaden z Twoich kwiatków nie wymaga przesadzenia do większej doniczki. Pamiętaj, że rośliny w domu są niezwykle ważne, oczyszczają powietrze i pełnią funkcję dekoracyjną.

Stworzyłaś już listę wszystkich rzeczy do zrobienia? Masz już przygotowane środki czystości oraz niezbędne sprzęty? To najwyższy czas żeby wziąć się do roboty! Pamiętaj, że dużo lepiej funkcjonuje się w czystym domu. Powodzenia.

generalne porządki
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here