Jakie książki dla dzieci warto kupić – propozycje

0
498
książki dla dzieci
fot. Pexels.com

Nie masz chyba żadnych wątpliwości, że czytanie książek jest niezwykle ważne? Tyczy się to zarówno dorosłych jak i dzieci. W przypadku najmłodszych warto zacząć od czytania książek dzieciom, by stopniowo same zaczęły pochłaniać kolejne książki. Dlatego warto się zastanowić jakie książki kupić dziecku, niezależnie czy będą mu czytane, czy będzie czytać samodzielnie. Poniżej przedstawiamy Ci kilka książek obowiązkowych w dziecięcej biblioteczce. 

Książki dla dzieci powinny pojawić się w życiu Waszego malucha już od najmłodszych lat. Czytanie książek dzieciom jest niezwykle ważne i pozytywnie wpływa na ich rozwój. Oczywiście książki powinniśmy dostosowywać do wieku dziecka. Książki dla najmłodszych różnią się od książek dla starszych dzieci zarówno tematyką, jak i rozmiarem, wyglądem i długością. Przygotowaliśmy dla Was propozycję książek godnych uwagi, podzielone na kategorie wiekowe. Oto one!

Książki dla najmłodszych (do 3 roku życia)

Książeczki dla maluszków przede wszystkim powinny być wykonane z solidnego materiału. I nie ma co ukrywać, lepiej, żeby zawierały więcej obrazków niż tekstu. Dzieci do 3 roku życia będą poznawać pierwsze słowa i dopiero będą uczyć się mówić, więc doskonale sprawdzą się książeczki, które wspomogą rozwój dziecka. Jako pierwsze książeczki dla dziecka, możecie wybrać książeczki kontrastowe. Przy kolejnych etapach rozwoju Waszej pociechy możecie sięgnąć po książki, które pozytywnie wpływają na rozwój umiejętności mowy.

Seria Pucio

Jest to doskonała propozycja dla najmłodszych dzieci. Jej tytułowy bohater jest ulubieńcem zarówno dzieci jak i dorosłych. Ogromną zaletą tej serii jest wykonanie książeczek, piękne ilustracje i wartości edukacyjne z nich płynące. Książki z tej serii są dopasowane do wieku i umiejętności dzieci. Treść książek nawiązuje do życia codziennego dziecka i pozwala doskonalić umiejętność mowy i zakres słownictwa.

Wiersze

Swoim pociechom możecie czytać wszystkim znane i sprawdzone przez kilka pokoleń rodziców wiersze Tuwima i Brzechwy. To klasyka gatunku, która na pewno spodoba się również Waszym dzieciom!

książeczka dla najmłodszych
fot. Pexels.com

Książki dla dzieci w wieku 4-6 lat

Książki dla dzieci w tym wieku powinny zawierać już większą ilość tekstu. Ważne jest by litery w tych książkach były duże i wyraźne. Nadchodzi ten moment, kiedy dziecko zacznie samodzielnie czytać pierwsze książeczki i warto je dobrze do tego przygotować.
Seria „Czytam sobie”

To wspaniałe książeczki, które posiadają wartości edukacyjne. Uczą dzieci nowych słów i stopniowo zachęcają do samodzielnych prób czytania. Książeczek jest dużo i każda dotyczy innej tematyki. Ale w każdej z nich wplatane są nowe słowa, które wyjaśnione są w słowniku, który znajduje się na końcu książki.

Książki dla dzieci w wieku 7-10 lat

Nadszedł czas na kupowanie książek dla dziecka, które zaczęło już samodzielnie czytać. Wybór książek dla dzieci w tym wieku jest ogromny. Możecie sięgnąć po takie klasyki jak „Dzieci z Bullerbyn” lub szukać czegoś wśród wydawniczych nowości. Warto jednak zapoznać się z książką przed dzieckiem, żeby wiedzieć, czy treść i tematyka danej pozycji jest dla niego odpowiednia.

Książki dla nastolatków

Harry Potter

To chyba najbardziej kultowa seria książek dla nastolatków. Zanim Wasze pociechy zobaczą filmy, nakręcone na podstawie książek, warto zaproponować im samodzielne przeczytanie tych 7 części. Seria składa się z 7 tomów i opowiada o przygodach młodego czarodzieja Harrego Pottera. Fabuła książki pozwoli przenieść się dziecku do magicznego świata, pełnego zwrotów akcji i magicznych stworzeń. Dziecko, wraz z głównymi bohaterami będzie przeżywać niesamowite przygody, a przy okazji wpoi sobie wiele wartości. Głównym wątkiem powieści jest walka dobra ze złem. A dziecko z jej stron dowie się jak ważne w życiu są takie wartości jak szczerość, przyjaźń, odwaga i miłość.

Ania z Zielonego Wzgórza

Tym razem propozycja dla nastoletnich dziewczynek. Ta książka to pierwszy tom całego cyklu opowiadającego o przygodach rudowłosej dziewczynki – Ani Shirley. Każda dziewczynka czytająca tę książkę, będzie wraz z główną bohaterką przeżywać wspaniałe przygody, chwile smutku i radości. Ta lektura z pewnością przekazuje dzieciom wiele pozytywnych wartości i pokazuje jak istotne w życiu są takie kwestie jak przyjaźń i oddanie.

Jeżycjada

Wspaniały cykl 21 tomów książek obyczajowych dla dzieci polskiej autorki, Małgorzaty Musierowicz. Książki opowiadają i przygodach i losach rodziny Borejków. Ich perypetie potrafią rozśmieszyć i wzruszyć, ale przede wszystkim każda z tych książek ma wiele wartości edukacyjnej. Dziecko z książek z tej serii dowie się sporo o emocjach i sposobach rozwiązywania konfliktów, a także o przyjaźni i relacjach międzyludzkich. Książki napisane są w taki sposób, że nie trzeba ich czytać w takiej kolejności, w jakiej były publikowane. Dodatkową zaletą tej serii jest to, że pokazuje dzieciom jak zmieniała się rzeczywistość i życie w Polsce na przełomie lat. Dzięki tym pozycjom Wasza pociecha dowie się jak wyglądało życie w epoce PRLu i jak żyli ludzie bez telefonów komórkowych i komputerów. Z pewnością będzie to ciekawe doświadczenie dla każdego młodego człowieka.

Pamiętajcie, żeby stale zachęcać Wasze pociechy do czytania książek. A jeśli jeszcze nie potrafią tego robić samodzielnie, postarajcie się codziennie znaleźć chociaż 20-30 minut, na czytanie książek Waszym pociechom. 

czytające dzieci
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here