Porowatość włosów – jak ją określić?

0
1011
długie włosy
fot. Pixabay.com

Każda kobieta marzy o zdrowych, lśniących i zadbanych włosach. Tak jak w przypadku pielęgnacji skóry, kluczem jest określenie jej typu, tak w przypadku pielęgnacji włosów trzeba określić ich typ porowatości. To pozwoli na dobranie odpowiednich produktów do pielęgnacji. Dzięki temu włosy otrzymają wszystkie niezbędne im składniki. Jeśli nie wiesz jak określić porowatość swoich włosów. Lub jeśli zastanawiasz się jakich składników odżywczych i kosmetyków potrzebuje dana porowatość włosów – ten artykuł jest dla Ciebie.

Porowatość włosów

Gdybyś umieściła włos pod mikroskopem i dokładnie się mu przyjrzała, faktycznie dostrzeżesz, że włosy posiadają pory. Każdy włos zbudowany jest z nachodzących na siebie łusek. Przerwy między łuskami tworzą pory. Im większe odstępy między łuskami, tym większa porowatość włosa. Dzięki określeniu porowatości swoich włosów, łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i mycia włosów. Dzięki temu, możesz być pewna, że Twoje włosy otrzymają wszystkie niezbędne im składniki.

Jak określić typ porowatości włosów?

Istnieje kilka prostych testów, które pozwolą Ci określić jaki typ porowatości włosów posiadasz. Najlepszą, najszybszą i najbardziej pewną metodą określenia porowatości włosów jest badanie z użyciem mikroskopu elektronowego. Nie będziesz jednak w stanie wykonać tego badania w domowym zaciszu. Ale! Nie martw się. Są na to inne sposoby.

Test ze szklanką wody

Najpopularniejszym sposobem sprawdzania porowatości włosów jest test pływalności. Przygotuj szklankę z wodą o temperaturze pokojowej. Włosy do tego testu powinny być czyste, dlatego warto go przeprowadzać w dniu mycia głowy. Weź kilka włosów i wrzuć je do szklanki z wodą. Odczekaj około 4 minuty, obserwując zachowanie włosów.

  • Włosy o niskiej porowatości po 4 minutach nadal będą unosić się na powierzchni wody.
  • Średnioporowate włosy zaczną powoli opadać na dno szklanki po około 2 minutach.
  • Wysokoporowate kosmyki praktycznie natychmiast opadną na dno szklanki.

Skręt włosów

Kolejną podpowiedzią w określeniu porowatości włosów może być ich skręt. Z reguły włosy mocno kręcone są włosami wysokoporowatymi lub średnioporowatymi. Włosy falowane mają najczęściej średnią porowatość. A włosy gładkie i lejące się są niskoporowate.

Test dotykowy

Jedną z metod jest tak zwany „test slajdów”. Wybierz kosmyk włosów i przesuwaj palcami w górę, w stronę skóry głowy. Jeśli po drodze czujesz mocne nierówności, najpewniej posiadasz włosy o wysokiej porowatości. Jeśli jednak włos jest gładki najprawdopodobniej jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych.

Test z rozpyloną wodą

Możesz również skorzystać z tej metody. Wystarczy, że oddzielisz od włosów grubsze ich pasmo. Spryskaj je wodą, najlepiej przy użyciu spryskiwacza. Jeśli woda od razu zacznie spływać po włosach lub utworzy na nich kropelki oznacza to niską porowatość. Jeżeli włosy pochłoną wodę są Wysokoporowate. A w przypadku, gdy woda najpierw będzie się utrzymywać na włosach, a po około minucie zacznie się wchłaniać, są to włosy średnioporowate.

kręcone włosy
fot. Unsplash.com

Rodzaje porowatości włosów – charakterystyka

Włosy niskoporowate

Włosy niskoporowate z reguły są proste, zdrowe i lejące się. Ich łuski dokładnie przylegają do kory włosa. Niska porowatość charakteryzuje się większą odpornością na uszkodzenia, a także szkodliwe działanie stylizacji i farbowania. W przypadku włosów tego rodzaju dużo ciężej zmienić ich kolor, a ułożone fryzury trzymają się dużo krócej niż w przypadku większej porowatości. W wyglądzie włosy niskoporowate są lśniące, gładkie i zdrowe. Nie mają tendencji do puszenia się, ale często brakuje im objętości, co powoduje, że są oklapnięte i wyglądają na przeciążone. Po umyciu włosy niskoporowate bardzo wolno schną.

Wskazówki pielęgnacyjne:
  • nie stosuj do nich nadmiernej ilości kosmetyków,
  • unikaj emolientów w składzie szamponu,
  • postaw na odżywki zawierające dużą ilość nawilżających humektantów,
  • do rytuałów pielęgnacyjnych wprowadź olejowanie włosów raz w tygodniu (np. olejem kokosowym lub masłem shea)

Włosy średnioporowate

Ten rodzaj włosów posiada lekko odchylone łuski. Są zdecydowanie bardziej podatne na zabiegi stylizacyjne i farbowanie, ale również dużo szybciej ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Mają tendencję do puszenia się pod wpływem wilgoci. Często pozbawione są objętości. Po umyciu włosy średnioporowate w miarę szybko wysychają.

Wskazówki pielęgnacyjne:
  • do odżywiania stosuj produkty PEH (proteiowo – emolientowo – humektantowe),
  • postaw na olejowanie włosów 1-2 razy w tygodniu (np. olejem awokado lub olejem arganowym),
  • zabezpieczaj końcówki włosów, uchroni je to przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiernym rozdwajaniem się.

Włosy wysokoporowate

Charakteryzują je mocno odchylone łuski włosa. Włosy wysokoporowate najczęściej są włosami kręconymi. Również włosy mocno zniszczone zabiegami stylizacyjnymi i farbowaniem stają się włosami wysokoporowatymi. Taki rodzaj włosa łatwo uszkodzić, ale również łatwiej je układać ponieważ są podatne na stylizację na ciepło. Potrzebują odpowiedniego dociążenia. Po umyciu bardzo szybko schną.

Wskazówki pielęgnacyjne:
  • do pielęgnacji stosuj odżywki emolientowe,
  • zabezpieczaj końcówki włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi,
  • postaw na olejowanie włosów 1-2 razy w tygodniu (np. olejem ze słodkich lub masłem mango).

Pamiętaj, że określenie porowatości włosów jest bardzo ważne i pozwoli Ci na odpowiednie dobranie i zakup idealnych kosmetyków do pielęgnacji kosmyków. Także nie czekaj! Wykonaj któryś z testów, skorzystaj ze wskazówek pielęgnacyjnych i ciesz się zdrowymi, lśniącymi włosami, rodem z reklamy szamponu! 🙂

lśniące włosy
fot. Unsplash.com

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here