Podtypy skóry – charakterystyka i wskazówki pielęgnacyjne

0
477
pielęgnacja skóry
fot. Pexels.com

Oprócz klasycznego podziału skóry na cerę suchą, tłustą, mieszaną i normalną, można wyróżnić różne podtypy skóry. Każdy z nich wymaga specjalnej pielęgnacji i odpowiednio dobranych kosmetyków. Przede wszystkim podtypy skóry charakteryzują się tym, że występują na każdym typie skóry. Możesz mieć jeden, wiele lub nie mieć żadnego podtypu skóry. Ważne jest by określić jaki podtyp skóry posiadasz, ponieważ pozwoli Ci to dobrać pielęgnację i zdecydować jakie kosmetyki powinnaś kupić. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego podtypu skóry, która pozwoli Ci określić jakie podtypy najlepiej pasują do Twojej cery. 

Charakterystyka podtypów skóry i wskazówki pielęgnacyjne

Powinnaś wiedzieć jaki rodzaj skóry posiadasz oraz do jakiego podtypu należy Twoja cera. Wśród podtypów skóry najczęściej wyróżniamy cerę dojrzałą, wrażliwą, skłonną do alergii, trądzikową, naczynkową i odwodnioną. Każdy z nich wymaga innej pielęgnacji i stosowania innych kosmetyków. Ważne by stosować odpowiednio dobrane produkty i nie zapominać o żadnym etapie pielęgnacji. Dlatego poniższa charakterystyka z pewnością ułatwi Ci decyzję jakie podtypy skóry pasują do Twojej cery i jakie kosmetyki powinnaś kupić i regularnie używać. 

zadbana skóra
fot. Pexels.com

Cera trądzikowa

Jeśli posiadasz cerę trądzikową, jej pielęgnacja z pewnością spędza Ci sen z powiek. Skóra trądzikowa charakteryzuje się tendencją do powstawania zmian skórnych zapalnych i niezapalnych. Do tych pierwszych należą wszystkie krostki, grudki, guzki i cysty, do drugich zaskórniki. Często problem cery trądzikowej dotyka młode osoby w okresie dojrzewania. Jednak coraz częściej pojawia się również u osób dorosłych. Przyczyny powstawania trądziku są różne, może to być: stres, zła dieta, nieunormowany poziom hormonów, a także przyczyny genetyczne, przyjmowane leki i inne choroby. Oprócz walki z przyczynami, musisz zapewnić również takiej skórze odpowiednią pielęgnację i stosować kosmetyki przeznaczone typowo do tego typu skóry. 

 1. Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu skóry. Zawsze zmywaj makijaż.
 2. Po dokładnym umyciu, zawsze tonizuj skórę. Pozwoli to przywrócić jej odpowiedni poziom pH.
 3. Używaj serum normalizujące, kremy i maści przeznaczone do cery trądzikowej.
 4. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry.
 5. Nie zapominaj o złuszczaniu skóry.
 6. Do skóry trądzikowej doskonale sprawdzi się pielęgnacja skóry kwasami.

Cera wrażliwa

Do pielęgnacji cery wrażliwej powinnaś używać specjalnie przystosowane do tego kosmetyki. W większości mają one właściwości łagodzące podrażnienia, zaczerwienienia i nieprzyjemne uczucie pieczenia i swędzenia skóry. Cera wrażliwa charakteryzuje się większą podatnością na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, zmiany temperatur, wody, środowiska czy kosmetyków. Bardzo często występuje w parze z cerą suchą, choć nie jest to reguła. Do pielęgnacji cery wrażliwej stosuj wyjątkowo delikatne kosmetyki.

 1. Do oczyszczania skóry wybieraj delikatne żele i pianki.
 2. Postaraj się, żeby kosmetyki używane przez Ciebie nie zawierały alkoholu i substancji podrażniających skórę.
 3. Unikaj preparatów z dużym stężeniem kwasów.
 4. Chroń skórę przed promieniami słonecznymi przy pomocy kremów z wysokim filtrem.
 5. Jeśli wykonujesz zabiegi złuszczania naskórka, do cery wrażliwej najlepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne.

Cera odwodniona

Bardzo często mylona jest z cerą suchą. Pamiętaj jednak, że to nie jest ten sam typ skóry. Cera odwodniona na ogół występuje okresowo. Bardzo często spowodowana jest szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak mróz, czy silny wiatr. Problem odwodnienia skóry może pojawić się również w przypadku nieprawidłowej pielęgnacji. Skóra odwodniona powstaje na skutek małej ilości wody związanej w naskórku. 

Cera naczynkowa

Jeśli zauważyłaś na swojej skórze zaczerwienienia i rozszerzone naczynka krwionośne, najprawdopodobniej problem skóry naczynkowej dotknął również Ciebie. Pęknięte naczynka najczęściej widoczne są na powiekach i przy nosie. Przy pielęgnacji skóry naczynkowej pamiętaj aby odpowiednio chronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Osoby posiadające skórę naczynkową są szczególnie narażone na powstawanie trądziku różowatego.

 1. Do pielęgnacji skóry naczynkowej używaj bardzo delikatnych kosmetyków o działaniu łagodzącym i kojącym. 
 2. Unikaj peelingów mechanicznych i pocierania skóry ręcznikiem. 
 3. Stosuj kosmetyki zawierające witaminę C, która ładnie rozjaśnia skórę i wyrównuje jej koloryt.
 4. Koniecznie używaj kosmetyków zawierających wysoki filtr przeciwsłoneczny.

Cera dojrzała

Skóra każdej z nas z wiekiem traci jędrność i gęstość. Pojawiają się również pierwsze zmarszczki i przebarwienia. Jeśli zauważyłaś takie zmiany w swojej skórze, prawdopodobnie również posiadasz cerę dojrzałą. Aby opóźnić proces starzenia się skóry powinnaś używać kosmetyków przeznaczonych do skóry dojrzałej. W pielęgnacji skóry dojrzałej doskonale sprawdzają się kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym, które niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników i hamują procesy starzenia się i powstawania zmarszczek.

 1. Pamiętaj o odpowiednim nawilżaniu skóry.
 2. Stosuj kosmetyki z peptydami, witaminą A i witaminą E.
 3. Nie zapominaj o pielęgnacji skóry pod oczami, która szczególnie narażona jest na powstawanie zmarszczek. Koniecznie wybierz dobry krem pod oczy.

Podtypy skóry bardzo często mogą się zmieniać. Dlatego ważne jest żeby obserwować swoją skórę i odpowiednio dobierać produkty do jej pielęgnacji, odpowiadające jej aktualnym potrzebom. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci chociaż w małym stopniu określić do jakich podtypów należy Twoja skóra. 

pielęgnacja skóry pod oczami
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here