Wózki dziecięce – na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka?

0
886
wózek głęboki
fot. Pexels.com

Jeśli wkrótce zostaniesz rodzicem, czeka Cię wiele istotnych decyzji związanych z rodzicielstwem. Jedną z pierwszych jest jaki wózek dziecięcy wybrać. Prawdopodobnie właśnie zastanawiasz się który model i rodzaj wózka wybrać, żeby dziecku było wygodnie i komfortowo. Jeśli nie wiesz na jakie parametry powinieneś zwracać uwagę, lub nie masz pojęcia jakie istnieją rodzaje wózków, ten artykuł z pewnością Ci pomoże. Przede wszystkim podpowiemy Ci jakie są istotne cechy wózków na które należy zwrócić uwagę. Mamy nadzieję, że w ten sposób chociaż trochę ułatwimy Ci podjęcie tej ciężkiej decyzji.

Rodzaje wózków dostępne na rynku:

  • Wózki głębokie (gondole),
  • Wózki spacerowe, tak zwane spacerówki,
  • Wózki wielofunkcyjne 4w1, 3w1 i 2w1,
  • Wózki bliźniacze, 
  • Wózki joggingowe.
dziecko w wózku
fot. Pexels.com

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla dziecka?

Jakość materiałów, z których został wykonany

To prawdopodobnie jedna z ważniejszych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę. Od jakości materiałów zależy to jak długo wózek nam posłuży. Im trwalsze materiały tym większa szansa, że z wózka będzie mogło skorzystać więcej niż jedno dziecko. Przy wyborze wózka, sprawdź czy jego stelaż jest solidny. Zwróć uwagę na jakość materiałów, z których wykonane są gondola, czy siedzisko spacerówki. Warto sprawdzić również, czy materiał można zdjąć w celu wyprania. Dobrej jakości gondole i budki zabezpieczające zapewniają dziecku ochronę przed wiatrem i zimnem, co jest dosyć ważną kwestią. 

Rozmiar i waga wózka

Przed zakupem wózka sprawdź dokładnie szerokość windy, drzwi wejściowych i zastanów się ile masz miejsca w samochodzie. To istotna kwestia, żeby mieć pewność, że wózek wszędzie nam się zmieści i nie będziemy mieć nieprzyjemnych sytuacji już po zakupie. Ważna jest również waga wózka. Pamiętaj, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziesz musiała wnieść wózek np. po schodach. Jeśli mieszkasz na wysokim piętrze, a w bloku nie ma windy staraj się wybierać lżejszy wózek.

Stelaż wózka 

Sprawdź z jakiego materiału został wykonany stelaż wózka. Te wykonane z aluminium na pewno są lżejsze, ale również mniej trwałe. Stelaże stalowe są trochę cięższe, solidniejsze, ale źle użytkowane i konserwowane, po czasie mogą rdzewieć. Przed zakupem wózka sprawdź również w jaki sposób stelaż się składa i jakie ma wymiary po złożeniu.

Koła

Kolejną istotną kwestią przy wyborze wózka jest dobór odpowiednich kół. Możesz je dostosować do miejsc, do których będziesz wybierać się na spacery z dzieckiem. Na równych powierzchniach, takich jak chodniki, czy ścieżki w parku odpowiednie będą mniejsze koła piankowe. Jeśli jednak planujesz spacery po lesie i nierównych ścieżkach, wybierz klasyczne, większe opony. Mają one lepszą przyczepność do podłoża i zdecydowanie lepiej poradzą sobie z nierównościami.

Gondola i dno wózka

Ważne jest żeby gondola była wygodna i przestronna dla dziecka. Musisz pamiętać, że przy chłodniejszych dniach dziecko będzie miało na sobie więcej ubranek, a co za tym idzie, będzie zajmować więcej miejsca. Ważne żeby nawet wtedy miało swobodę ruchu w gondoli. Jeśli chodzi o dno wózka to powinno być stabilne i równe. Wtedy maluszkowi będzie najwygodniej. Najlżejsze będzie plastikowe dno wózka, jednak często lepszym rozwiązaniem jest dno styropianowe lub drewniane. Te dwa rodzaje zapewniają lepsze zabezpieczenie dziecka przed zimnem. 

Hamulec

To jedna z niezbędnych rzeczy w wózku dla dziecka. Ważne jest, żeby był mocny i zawsze sprawny. Hamulec w wózku może uchronić dziecko przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Rączka i kosz na zakupy

Dla wygody rodziców najlepszym rozwiązaniem będzie regulowana rączka do prowadzenia wózka. Dzięki temu każdy będzie mógł dopasować wózek do swojego wzrostu. Rączka wózka powinna być wykonana z materiałów, które nie reagują na wysokie i bardzo niskie temperatury. Przydatnym dodatkiem do wózka jest również kosz na zakupy. Możesz w nim schować nie tylko zakupy, ale także wszystkie rzeczy dla dziecka, które mogą Ci się przydać podczas spaceru. 

Dodatkowe akcesoria

Wózki dziecięce coraz częściej w swoim wyposażeniu mają dodatkowe akcesoria, które są często bardzo przydatne. Jeśli wózek ich nie posiada, czasami warto w nie zainwestować i kupić takie produkty. Wśród nich znajdziecie:

  • parasolkę,
  • śpiworek do gondoli,
  • moskitierę,
  • folię przeciwdeszczową. 

To najważniejsze cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze wózka dziecięcego. Oczywiście liczy się również wygląd wózka, ale ten wybór pozostawiamy już Tobie 🙂

wózek głęboki
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here