Jak odciągnąć dziecko od komputera – pomysły na wspólne spędzenie czasu

0
673
chłopiec przy komputerze
fot. Pexels.com

Rodzice w dzisiejszych czasach bardzo często mają problem z odciągnięciem dziecka od komputera, laptopa, czy telefonu. Dzieci cały czas oglądają filmy, grają w gry i komunikują się w ten sposób ze znajomymi. Dodatkowym problemem jest zdalna edukacja, przez którą dziecko spędza jeszcze więcej czasu przed komputerem. I tu pojawia się pytanie, jak odciągnąć dziecko od komputera. Jeśli Twoja pociecha spędza zbyt wiele czasu w świecie wirtualnym, postaraj się zorganizować jej czas w inny sposób. Proponuj inne rozrywki i wspólne spędzanie czasu. Jeśli nie masz pomysłu jakie aktywności zorganizować, spróbujemy Ci podpowiedzieć.

Dlaczego zbyt wiele czasu spędzone przed monitorem, może być niebezpieczne dla dziecka?

Od momentu, gdy szkoły przeszły w tryb zdalnego nauczania, dzieci i nastolatki większość czasu spędzają przed ekranem komputera. Po skończonych lekcjach, zamiast dać odpocząć oczom i kręgosłupowi, oglądają filmy lub grają w gry. Zbyt wiele czasu przed monitorem może być niebezpieczne. Dzieci zagłębiają się w wirtualnym świecie, zapominając o realnym życiu. Coraz częściej słyszy się o uzależnieniu od internetu. Brak świeżego powietrza, ruchu i normalnego kontaktu z rówieśnikami powoduje, że dzieci są apatyczne, stają się agresywne i niechętne do innych form spędzania wolnego czasu. Godziny przed komputerem negatywnie wpływają na rozwój dziecka, psują wzrok i powodują wady postawy, szczególnie niebezpieczne u młodych ludzi. Co zatem zrobić i jak zachęcić dziecko do innych form rozrywki?

rodzinny spacer
fot. Pexels.com

Sposoby spędzania czasu z dzieckiem

Przede wszystkim, chcąc odciągnąć dziecko od komputera, musisz dać mu dobry przykład. Zastanów się, czy przypadkiem również nie poświęcasz za wiele czasu na korzystanie z laptopa i pracę przy nim, a po pracy nie siedzisz cały czas z telefonem? Pamiętaj, że dziecko będzie brało z Ciebie przykład. Dlatego zacznij od siebie i ogranicz korzystanie z tych urządzeń. Postaraj się zorganizować dziecku czas w ciekawy sposób. Wspólne spacery, weekendowe wycieczki i granie w gry planszowe to doskonały zamiennik dla wirtualnych rozrywek.

Zabawa na świeżym powietrzu

Zbliża się wiosna. To doskonały moment na wspólne spędzanie czasu i zabawę na świeżym powietrzu. I nie chodzi jedynie o wspólne spacery. Zaplanujcie wycieczkę na weekend. Możecie wybrać się do ZOO lub ogrodu botanicznego. Jeśli macie w pobliżu jakieś atrakcje turystyczne, możecie je wspólnie pozwiedzać. Doskonałym sposobem na wolny czas są wycieczki rowerowe. Wspólnie zwiedzajcie okolice, a gdy zrobi się cieplej możecie urządzić całą rodziną piknik. Grajcie w piłkę, badmintona lub inne gry zespołowe. Możesz również pokazać dziecku jakie rozrywki dla najmłodszych były za czasów Twojego dzieciństwa. Na pewno pamiętasz jeszcze grę w klasy, gumę, czy podchody.

Gry planszowe i puzzle

Wspólne, rodzinne wieczory wcale nie muszą być nudne. Całą rodziną możecie grać w gry planszowe i układać puzzle. To nie tylko doskonała forma rozrywki, ale również atrakcje, które będą rozwijać Twoje dziecko. Pozytywnie wpłyną na koncentrację, zdolność logicznego myślenia i zdolności manualne. Gry planszowe dla dzieci bardzo często mają również wartości edukacyjne, natomiast puzzle uczą dzieci cierpliwości i spostrzegawczości. A przed wieczorem gier i puzzli możecie wspólnie ugotować coś dobrego lub zrobić pyszną, domową pizzę.

Książki

Ważne jest by nie zmuszać dziecka do czytania książek. Możesz je jedynie do tego zachęcać. Już od najmłodszych lat, czytaj swojemu dziecku na dobranoc. Pamiętaj również o dawaniu dobrego przykładu. Pokazuj dziecku, że sam czytasz książki i jest to bardzo przyjemna czynność. Pomagaj dziecku w nauce czytania i kupuj mu ciekawe książki.

Pamiętaj, że dziecko może od czasu do czasu obejrzeć bajkę, film lub pograć w ulubioną grę. Jednak najważniejsze jest, żeby określić wyraźnie ile czasu może na to poświęcić i konsekwentnie trzymać się tych zasad. Gdy zapewnisz dziecku jedną z wyżej wymienionych rozrywek na pewno chętniej zrezygnuje z przebywania w wirtualnym świecie. Musisz spróbować, żeby się przekonać.  Kluczem do sukcesu jest poświęcenie dziecku wystarczającej ilości czasu i uwagi. 

nauka jazdy na rowerze
fot. Pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here