Jakie łóżeczko dla dziecka kupić – praktyczne porady

0
1479
łóżeczko dziecięce
fot. Pixabay.com

Gdy w domu ma pojawić się dziecko, rodzice stają przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór łóżeczka dla dziecka. W sklepach z meblami dla dzieci, jest ogromny wybór łóżek dla maluszków. Jeśli czeka Was wybór takiego mebla z pewnością zastanawiacie się na co zwrócić uwagę podejmując decyzję, który model wybrać. Spokojnie, postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości, podpowiadając jakie kwestie są istotne w przypadku wyboru łóżeczka. Przybliżymy Wam również rodzaje łóżeczek. Po przeczytaniu tego artykułu, podjęcie tej ważnej decyzji nie będzie już takie trudne!

Kiedy kupić łóżeczko dla dziecka?

Pierwsze, podstawowe pytanie wszystkich rodziców to „kiedy kupić łóżeczko dla dziecka?”. Od razu radzimy nie zostawiać tego zakupu na ostatnią chwilę. Pamiętajcie, że termin porodu to tylko orientacyjna data. Dziecko może pojawić się w Waszym życiu trochę wcześniej niż się spodziewaliście. Całą wyprawkę dla maluszka, w tym łóżko, warto kupić wcześniej. Uchroni to Was przed przykrymi niespodziankami, w postaci braku miejsca czy problemów ze skręceniem mebelka. Wcześniej rozstawione łóżeczko dla dziecka będzie miało czas, żeby się „ustać” i wywietrzeć z drażniącego dla malucha zapachu „nowości” materiałów, z których jest wykonane.

Doskonały moment na wybór łóżeczka to jakieś 2-3 miesiące przed terminem porodu. Zdążycie dzięki temu wybrać miejsce do ustawienia łóżka. Skręcicie je i wyposażycie w niezbędne akcesoria uzupełniające takie jak materacyk, pościel dla dziecka, zabawki itd.

dziecko w łóżeczku
fot. Pexels.com

Gdzie najlepiej kupić łóżeczko dla dziecka?

Po zakup łóżeczka dla dziecka polecamy wybrać się do salonu z meblami dziecięcymi. Takie sklepy skupiają się jedynie na mebelkach dla dzieci. Personel tego rodzaju miejsc ma ogromne doświadczenie i dużą wiedzę. Dzięki temu zawsze służy pomocą i profesjonalnie doradzi podczas podejmowania tej ważnej i trudnej decyzji. Dodatkowo w takim sklepie od razu możecie kupić dobrej jakości materac do łóżeczka, a także akcesoria uzupełniające, takie jak poduszki, prześcieradło, pościel, czy ochraniacz wodoodporny. Łóżeczka dostępne w tych specjalnych salonach, są najwyższej jakości. Są wykonane z bezpiecznych materiałów i posiadają wszelkie niezbędne atesty. A jak wszyscy wiemy, w przypadku wszystkich produktów dla dzieci, bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Rozmiary łóżeczek dla dzieci

To kolejny istotny aspekt, nad którym należy się zastanowić kupując łóżeczko dla dziecka. Najbardziej popularne są dwa wymiary łóżek dla maluchów.

  1. 120 x 60 cm – takie łóżeczko posłuży dziecko najdłużej do 3 urodzin. W wielu modelach, w tym rozmiarze, są wyjmowane niektóre szczebelki, czasami również łóżeczko ma funkcję usunięcia jednego boku. Obydwa usprawnienia są niezwykle przydatne w przypadku nieco starszych dzieci, które samodzielnie chcą opuścić łóżko. Mniejszy mebel doskonale sprawdzi się w przypadku małej ilości miejsca. Jeśli planujecie szybciej wymienić łóżko dziecku, macie małą sypialnie, lub pokój dziecięcy jest malutki, łóżeczko w takim rozmiarze będzie dla Was doskonałe.
  2. 140 x 70 cm – większe łóżeczko to zakup na dłuższy czas. Dziecko będzie mogło z niego korzystać nawet do 6 urodzin! Ten rozmiar łóżka ma funkcję przebudowy z mebla ze szczebelkami na mały tapczanik. Więc jeśli posiadacie odpowiednią ilość miejsca i chcecie zainwestować w mebel na dłużej, wybierzcie łóżeczko właśnie w takim rozmiarze.

Istotne kwestie przy wyborze łóżeczka dla dziecka

  1. Bezpieczeństwo – podstawowa rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka. Musi być wykonane z bezpiecznych, atestowanych materiałów. Jego rama i barierki powinny być idealnie gładkie i pomalowane farbami, które nie zaszkodzą maluchowi. Upewnijcie się czy drewniana rama łóżka nie ma żadnych odstających fragmentów, śrubek, drzazg. Sprawdźcie, czy łóżeczko jest solidne, czy nie ma żadnych wad itd. Jeśli postanowiliście kupić łóżko wcześniej niż na ostatnią chwilę, zdążycie się dokładnie mu przyjrzeć i zareagować w przypadku jakichkolwiek wad.
  2. Materiały, z których łóżeczko zostało wykonane – wszystkie materiały, z których zostało wykonane łóżko powinny być bezpieczne i atestowane. Nie powinno być malowane toksycznymi farbami i lakierami. Dziecko niezwykle intensywnie odczuwa wszystkie bodźce i opary farby mogą być dla niego drażniące. Pamiętajcie też, że substancje znajdujące się w szkodliwych farbach mogą przenikać przez delikatną skórę maluszka. Łóżko powinno być wykonane z gładkich, łagodnie zakończonych elementów.
  3. Walory estetyczne – to też istotna kwestia. Wybierając łóżeczko pamiętajcie, że kolorem i stylem, w którym zostało wykonane, powinno pasować do reszty wnętrza.
  4. Materac – to jedna z ważniejszych rzeczy w łóżeczku dla dziecka. Powinien posiadać niezbędne atesty. Musi być dopasowany do wieku i wagi dziecka. Możecie wybrać materac z tworzyw naturalnych, albo postawić na oddychający materac lateksowy, to kwestia Waszych preferencji.

Rodzaje łóżeczek dla dziecka

Kolejną istotną decyzją przy wyborze łóżeczka dla dziecka, jest jego rodzaj. Możecie wybierać pomiędzy klasycznym łóżeczkiem drewnianym lub dostawką do Waszego łóżka. Ciekawym rozwiązaniem jest również łóżeczko turystyczne, które jest wygodne w składaniu i łatwe do zabrania ze sobą w podróż.

Zaletą klasycznego łóżeczka wolnostojącego jest to, że prawdopodobnie posłuży nam najdłużej ze wszystkich wymienionych rodzajów. Łóżeczko – dostawka pozwoli mieć Wam dziecko blisko siebie. Jest to dobra opcja w przypadku wcześniaków. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko bardzo szybko wyrośnie z takie łóżka i będziecie musieli je wymieniać.

W sklepie znajdziecie też duży wybór akcesoriów uzupełniających – piękną pościel, poduszki i kolorowe zabawki dla maluszka. Zanim jednak postanowicie kupować akcesoria, wybierzcie łóżeczko i dopiero uzupełniajcie je o dodatkowe wyposażenie. 

łóżeczko z projektorem
fot. Unsplash.com

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here